Βιώσιμος Πλανήτης – στο Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος

Τι επιπτώσεις έχει ο σύγχρονος τρόπος ζωής στο περιβάλλον; Πώς μπορώ να αλλάξω συνήθειες στην καθημερινότητά μου ώστε να είναι πιο φιλική προς το περιβάλλον; Πώς το Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος έχει εφαρμόσει σύγχρονες μεθόδους σχεδιασμού ώστε να αποτελεί ένα πρότυπο κέντρο περιβαλλοντικής βιωσιμότητας;

Οι μαθητές της Στ΄τάξης την Πέμπτη 10 Οκτωβρίου επισκέφτηκαν το Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος και ανακάλυψαν την απάντηση στα παραπάνω ερωτήματα  με διασκεδαστικό τρόπο, μέσω πειραμάτων και κατασκευών.

Κατά τη διάρκεια του προγράμματος, το οποίο σχεδιάστηκε από τους Δρ. Ι. Κωλέτσης και  Δρ Ελ. Γαλανάκη, Φυσικοί – Μετεωρολόγοι, Επιστημονικούς Συνεργάτες του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών, οι μαθητές μπήκαν σε ένα μικρό εργαστήριο ανακύκλωσης και ανακύκλωσαν  τα δικά τους πλαστικά μετατρέποντάς τα σε χρήσιμα αντικείμενα.

Στη συνέχεια ακολούθησε περιήγηση στους ανοιχτούς χώρους του Ιδρύματος και χαλαρωση στο υπέροχο γρασίδι!

Ευχαριστούμε πολύ για την υπέροχη μέρα!

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://blogs.sch.gr/8dimkoryd/archives/3011