1ο Thraki Bike Festival Ροδόπη ΠΑΜΘ

Η Περιφερειακή Ενότητα Ροδόπης διοργανώνει το  1ο Φεστιβάλ Ποδηλάτου με τίτλο «THRAKI BIKE FESTIVAL» την Κυριακή 24 Μαρτίου 2019, στις 10:00 το πρωί, στην κεντρική πλατεία Κομοτηνής. Η πρώτη γιορτή ποδηλασίας περιλαμβάνει, ευχάριστες ποδηλατικές διαδρομές εντός και εκτός πόλης παράλληλα με ενδιαφέρουσες θεματικές δράσεις για τα παιδιά.

H συγκεκριμένη διοργάνωση προσανατολίζεται σε τρεις κατευθύνσεις:

• Την παρακίνηση των ποδηλατιστών της Κομοτηνής να συμμετέχουν σε ποδηλατικές διοργανώσεις που αποσκοπούν στην εξοικείωση της χρήσης του ποδηλάτου στις καθημερινές μετακινήσεις αλλά και στις αθλητικές τους εξορμήσεις,
  • Στη διεξαγωγή της Ποδηλατικής διαδρομής αντοχής για τους αθλητές αλλά και για τους φανατικούς ποδηλάτες.

Το πλήρες πρόγραμμα του «THRAKI BIKE FESTIVAL» :

ΚΥΡΙΑΚΗ 24 Μαρτίου 2019

Κεντρική Πλατεία Κομοτηνής

• Όλες οι διαδρομές ξεκινούν και καταλήγουν στην Κεντρική Πλατεία Κομοτηνής.

09:00 Εγγραφές  – Διανομή υλικού αγώνων

10:00 Τελετή έναρξης 1ου THRAKI BIKE FESTIVAL

10:30 Ποδηλατικές Διαδρομές για παιδιά ηλικίας 2-12 ετών

• Παιχνίδια εξοικείωσης με τον ΚΟΚ και την σωστή χρήση ποδηλάτου
  • Ποδηλατοβόλτα στο BIKE Park της Κεντρικής Πλατείας Κομοτηνής

11:00 Ποδηλατική διαδρομή αντοχής  60 χλμ.

11:15 Ποδηλατική βόλτα 5 χλμ στο δίκτυο ποδηλατοδρόμων Κομοτηνής

12:30 Απονομές αγώνων

13:00 Τελετή Λήξης 1ου THRAKI BIKE FESTIVAL

• Μουσική με DJ, επιδείξεις Ρυθμικής Γυμναστικής και AEROBIC σε συνεργασία με τη Σ.Ε.Φ.Α.Α  του Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης

ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΗ

H συγκεκριμένη εκδήλωση προσανατολίζεται σε τρεις κατευθύνσεις από τις οποίες οι πρώτες 2 αφορούν τους εκπαιδευτικούς και τους μαθητές και μαθήτριες της προσχολικής ηλικίας και της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης.
1η ΔΡΑΣΗ
-Συμμετοχή παιδιών ηλικίας από 4 έως 12 ετών σε ειδικά διαμορφωμένους χώρους όπου θα εξοικειώνονται με τη σωστή χρήση του ποδηλάτου και τη σωστή οδηγική συμπεριφορά με ευχάριστο και παιγνιώδη τρόπο.
2η ΔΡΑΣΗ
-Συμμετοχή σε ποδηλατοβόλτα 5 χλμ στο υπάρχον δίκτυο ποδηλατόδρομων.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ.

• Στην 1η ΔΡΑΣΗ είναι υποχρεωτική η χρήση κράνους για λόγους ασφάλειας.
  • Και στις δύο δράσεις θα γίνει κλήρωση 2 ποδηλάτων.
  • Θα διανεμηθούν δωρεάν καπέλα και αναμνηστικά σε όλους τους συμμετέχοντες.
  • ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ η εγγραφή (Συγκατάθεση γονέων για την 1η ΔΡΑΣΗ) όσων θα συμμετέχουν στις παραπάνω δράσεις στη γραμματεία της εκδήλωσης από τις 9:00 της 24 Μαρτίου 2019