Ιαν 14 2015

Διδακτικές Επισκέψεις σε αθλητικούς χώρους – Kid’s Athletics

Κατά τη διάρκεια των διδακτικών επισκέψεων στο κλειστό γυμναστήριο του ΔΑΚ Κιλκίς, οι μαθητές είχαν την δυνατότητα να γνωρίσουν από κοντά και να αγαπήσουν τα αγωνίσματα του Κλασικού Αθλητισμού.

Τη γνωριμία τους με τα αγωνίσματα του Στίβου οι μαθητές την βίωσαν μέσω ενός προγράμματος της Παγκόσμιας Ομοσπονδίας Στίβου (IAAF), το «Kid’s Athletics» (Κλασικός Αθλητισμός για Παιδιά). Σκοπός του προγράμματος είναι να καταστήσει όσο πιο δημοφιλή γίνεται τα αγωνίσματα του Κλασικού Αθλητισμού στα παιδιά, μέσα από ένα συνδυασμό ποικίλων αθλητικών δραστηριοτήτων ομαδικού χαρακτήρα σε μορφή παιγνιδιού, το «Τeαm event for children» (Oμαδικό παιγνίδι για παιδιά).

To πρόγραμμα αποτελείται από ένα σύνολο κινητικών και λειτουργικών δεξιοτήτων προσαρμοσμένων στις ανάγκες των παιδιών ανάλογα με την ηλικία τους. Συμπεριλαμβάνει τρεις ομάδες αγωνισμάτων: α) τα αγωνίσματα δρόμου β) τις ρίψεις και γ) τα άλματα

Στα πλαίσια του προγράμματος υπήρχαν κοινές δράσεις με ΑμΕΑ.

20141114_100331 20141114_112037 20141114_114637