16 ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ Μ. ΕΥΚΛΕΙΔΗ TETRAGONO

6ος Μαθητικός Διαγωνισμός «Παιχνίδι και Μαθηματικά»

Το σχολείο μας δηλώνει παρόν συμμετέχοντας και φέτος στον 16ο Μαθητικό Διαγωνισμό «Παιχνίδι και Μαθηματικά» του περιοδικού «Ο μικρός Ευκλείδης», που διοργανώνει η Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία για τους μαθητές της Ε΄ και ΣΤ΄ τάξης του Δημοτικού σχολείου.

Ο διαγωνισμός θα διεξαχθεί την 1η Απριλίου 2022, ημέρα Παρασκευή, για τους μαθητές της Ε’ και ΣΤ’ τάξης κατά τις διδακτικές ώρες  (8.15 έως 10.15), αφού προβλεφθεί από τους/τις  Διευθυντές/ντριες και εκπαιδευτικούς των αντίστοιχων τάξεων αναπροσαρμογή του προγράμματος. Στον διαγωνισμό  μπορούν να λάβουν μέρος όλα τα Δημοτικά Σχολεία της χώρας.

Συμμετοχή

Όποια σχολεία επιθυμούν  μπορούν να δηλώσουν συμμετοχή στο διαγωνισμό, συμπληρώνοντας ηλεκτρονικά τη σχετική αίτηση στην ιστοσελίδα (site) της EME (http://www.hms.gr) μέχρι 31-3-2021 ημέρα Πέμπτη και ώρα 12πμ, προκειμένου να τους σταλούν ηλεκτρονικά με email  οι βεβαιώσεις συμμετοχής των μαθητών, η βεβαίωση του Δ/ντη και του Δασκάλου όπως και οι οδηγίες του Διαγωνισμού.

Περισσότερα εδώ