Συμμετοχή μαθητών μας σε σχετικό διαγωνισμό του Seferinternet4kids

συμμετοχής

To report και το block στο διαδίκτυο είναι θάρρος.

Ημέρα ασφαλούς Διαδικτύου 2022

Μαθητές του 8ου Δημοτικού Σχολείου Καρδίτσας, στα πλαίσια του εορτασμού της ημέρας του ασφαλούς διαδικτύου στις 8/2/2022, συμμετείχαν εθελοντικά σε σχετικό διαγωνισμό που διοργάνωσε το Seferinternet4kids.

Οι μαθητές κλήθηκαν ατομικά ή ομαδικά να δημιουργήσουν υλικό που να αναδεικνύει το γεγονός ότι η φωνή τους έχει δύναμη – ακόμα και στο διαδίκτυο – και ότι είναι σημαντικό όταν συναντούν online κάτι το οποίο τους αναστατώνει/πληγώνει ή βλάπτει να το λένε σε κάποιον ενήλικα που εμπιστεύονται. Έμφαση δόθηκε και στα διαθέσιμα εργαλεία που παρέχονται στους ψηφιακούς χρήστες για να αναφέρουν ή να καταγγείλουν κάποιον ή κάτι (report & block).

Από το σχολείο μας είχαμε 5 συμμετοχές οι οποίες ήταν όλες αξιόλογες και αξιέπαινες! Τις συμμετοχές των παιδιών μπορείτε να τις δείτε κάνοντας κλικ εδώ.

Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στα παιδιά για την προσπάθεια τους και να μην ξεχνάνε ότι σημασία έχει το ταξίδι, όχι ο προορισμός!!!

Η υπεύθυνη εκπαιδευτικός Τ.Π.Ε.,

κα Μυλωνά Αικατερίνη