1η Εθνική Ετικέτα Ποιότητας για το 8ο Δημοτικό Σχολείο Καρδίτσας

“I feel good… I got you!”

Είμαστε πολύ χαρούμενοι για την απονομή Ετικέτας Ποιότητας από την Εθνική επιτροπή για το έργο μας “I feel good… I got you!”, στο οποίο ήμασταν ιδρυτές και συντονιστές, γιατί νιώθουμε ότι ανταμείφτηκαν οι κόποι μας σε μια δύσκολη χρονιά όπως η περσινή, με την εξ αποστάσεως εκπαίδευση και όλες τις δυσκολίες που αυτό συνεπάγεται.

Πολλά συγχαρητήρια στους μαθητές και τις μαθήτριες των τμημάτων Ε2 και Στ1 για το ζήλο και τον ενθουσιασμό που επέδειξαν, με αποτέλεσμα την πρώτη Εθνική Ετικέτα Ποιότητας για το σχολείο μας, αλλά και για μας τις εκπαιδευτικούς!

Τα παιδιά, σε συνεργασία με τους εταίρους μας από την Ισπανία και τη Ρουμανία, γνώρισαν συνομηλίκους τους, επικοινώνησαν, αντάλλαξαν πληροφορίες για τις χώρες τους, τις πόλεις τους, τα σχολεία, τις οικογένειες και τον εαυτό τους, δημιούργησαν συνεργατικό ψηφιακό βιβλίο, έγραψαν μαζί στίχους και τραγούδησαν το τραγούδι τους και γενικά ήρθαν σε επαφή με Ευρωπαίους μαθητές με τη βοήθεια της Αγγλικής Γλώσσας, βιώνοντας μια ξεχωριστή εμπειρία και ένα διαφορετικό τρόπο “διδασκαλίας” της Αγγλικής, έναν τρόπο που έμοιαζε πιο πολύ με εμπειρία ζωής παρά με μάθημα.