Δενδροφύτευση στο σχολείο μας!!!

Εδώ και μέρες έχουν ξεκινήσει οι διαδικασίες για την δεντροφύτευση του προαύλειου χώρου του σχολείου μας.Ο Δήμος μας έφερε το αφράτο χώμα αλλά και το μηχάνημα για το άνοιγμα των γουβιών, έτσι η δουλειά για μας ήταν πιο εύκολη. Σήμερα στο πρώτο διάλειμμα, ολοκληρώθηκε η δενδροφύτευση του προαυλίου μας.

Φυτεύθηκαν πλατανάκια , μουριές ,ροδιά αλλά και πορτοκαλιές και μια μανταρινιά ,αντικαθιστώντας έτσι τις πορτοκαλιές που υπήρχαν στο παλιό σχολείο, προς μεγάλη χαρά των μαθητών.Με σκοπό όχι μόνο την αισθητική βελτίωση του προαυλίου αλλά και την παροχή πλούσιας σκιάς ιδιαίτερα απαραίτητης κατά τις ζεστές μέρες στους μαθητές.

Βέβαια το αποτέλεσμα θα φανεί όταν τα τωρινά δενδρύλλια υψωθούν και γίνουν θεόρατα πλατάνια , οι μουριές βγάλουν φυλλωσιές και τα ξυνόδεντρα βγάλουν καρπούς.

Όλοι υποσχόμαστε ότι θα τα φροντίζουμε και θα τα ποτίζουμε…