Τα Πρωτάκια βρήκαν … το μέντορά τους!!!

Στη σχολική μας μονάδα, η οποία αποτελεί μια μεγάλη οικογένεια, συνεχίζεται για 4η χρονιά η καλή πρακτική, όπου οι μαθητές /τριες της  ΣΤ΄ τάξης , γίνονται μέντορες των μικρών μαθητών της Α’, βοηθώντας τους στο ξεκίνημά τους και στην εξοικείωση τους με το νέο και πρωτόγνωρο γι΄αυτούς σχολικό περιβάλλον.

Όταν χτυπήσει το κουδούνι , τα  Εκτάκια δραστηριοποιούνται και ψάχνει ο καθένας  να βρει το μαθητή που έχει αναλάβει και κάνουν μαζί προσευχή. Τι ωραίο! Τα Εκτάκια με τα Πρωτάκια να είναι μαζί, αυτοί που ετοιμάζονται να φύγουν, με αυτούς που τώρα ξεκινούν τη σχολική τους πορεία. Ανεβαίνουν τις σκάλες μαζί και αντιμετωπίζουν όλα τα προβλήματα από κοινού. Έτσι μικροί και μεγάλοι ανταλλάσουν σε καθημερινή βάση συναισθήματα και εμπειρίες.

Μπράβο σας παιδιά!!!