Εκπαιδευτική επίσκεψη στο πάρκο κυκλοφοριακής αγωγής Καλαμάτας

Σήμερα Πέμπτη ,16 Μαΐου 2019, οι μαθητές της  Δ’ τάξης του σχολείου μας ,επισκέφθηκαν το πάρκο κυκλοφοριακής αγωγής Καλαμάτας, αφού στα πλαίσια της ευέλικτης ζώνης ασχολήθηκαν με την κυκλοφοριακή αγωγή.

Ευχαριστούμε τον κ. Παναγιώτη  που μας ξενάγησε στο χώρο, ο οποίος  είναι πολύ όμορφος και διαμορφωμένος έτσι ώστε οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να έρθουν σ’ επαφή με τη γνώση ,παίζοντας και διασκεδάζοντας.Ζωντάνεψαν το πάρκο με την ενέργεια και τον ενθουσιασμό τους.

Tα παιδιά ενημερώθηκαν από τον κ. Παναγιώτη για τα βασικά  σημεία του Κ.Ο.Κ,  τα σήματα αλλά και το ποια είναι η σωστή συμπεριφορά των οδηγών και των πεζών.

Στη συνέχεια περπάτησαν στα δρομάκια  και έκαναν ποδηλασία τηρώντας τους κανόνες εφαρμόζοντας στην πράξη αυτά που διδάχτηκαν , αποδεικνύοντας έτσι, πόσο σωστοί και υπεύθυνοι ποδηλάτες  είναι!!!

Πραγματικά,  μάθαμε… παίζοντας!!!