Recipes-Book 2

images

Σε συνέχεια του Recipes-Book 1 οι μαθητές του Στ’1 και Στ’2 δημιούργησαν άλλο ένα βιβλίο, στις σελίδες του οποίου δεν θα βρείτε συνταγές, αλλά πληροφορίες για αρωματικά φυτά που φύτεψαν οι μαθητές μικρότερων τάξεων.Ξεκινώντας λοιπόν με τη ματζουράνα(marjoram), τη λεβάντα(lavender), την αρμπαρόριζα(pelogorium gravelus) και τη λουϊζα(aloysia citrodora) ,στη συνέχεια το βασιλικό(basilicum), τη ρίγανη(oregano), το μαϊντανό(parsley), το θρούμπι(savory), το θυμάρι(thyme) και τελειώνοντας με το φασκόμηλο(common sage) και τη μέντα(mentha), οι μαθητές έκαναν μια πολύ αξιόλογη προσπάθεια να συλλέξουν πληροφορίες για την προέλευση, αλλά και τη χρήση των φυτών αυτών στη μαγειρική, την ιατρική και τα καλλυντικά.

Στον παρακάτω σύνδεσμο,herbs , μπορείτε να ξεφυλλίσετε το βιβλίο αυτό.