Recipes-Book 1

Με τους μαθητές του Στ’1 και Στ’2 του σχολείου μας, αποφασίσαμε να γράψουμε συνταγές στα αγγλικά, χρησιμοποιώντας ως πρώτες ύλες τα λαχανικά και τα φρούτα του κήπου μας, αλλά και κάποια από τα φρούτα που δόθηκαν το χειμώνα στο σχολείο μας. Στο πρώτο μας λοιπόν βιβλίο συνταγών θα βρείτε κυρίως συνταγές για καλοκαιρινά φαγητά αρχίζοντας από μια δροσερή ντοματοσαλάτα, και συνεχίζοντας με γεμιστά, κολοκυθόπιτα, κολοκυθοκεφτέδες και πολλά άλλα.Στο τέλος του βιβλίου αυτού, θα βρείτε συνταγές με υπέροχα γλυκίσματα!!!Σας προσκαλούμε να το ξεφυλλίσετε!

Σημείωση:Οι συνταγές που θα διαβάσετε είναι αποτέλεσμα της προσπάθειας των μαθητών.Κάποιες από αυτές είναι παρμένες από το διαδίκτυο, οι περισσότερες όμως είναι γραμμένες από τα ίδια τα παιδιά.Γι’αυτό, και θα βρείτε σε κάποιες από αυτές ορθογραφικά και εκφραστικά λάθη.Θεώρησα σωστό να διορθώσω στοιχειωδώς μόνο κάποιες από αυτές, γιατί πιστεύω ότι είναι πιο ουσιαστικό και αληθινό να παρουσιάζεται η πραγματική εικόνα και προσπάθεια των παιδιών, χωρίς παρεμβάσεις.