Μια εβδομάδα όλο χειροτεχνίες: τα λαγουδάκια μας!

Στους μαθητές και τις μαθήτριες του Β’2 αρέσουν πολύ οι χειροτεχνίες.
Εδώ και πολύ καιρό ξεφύλλιζαν το βιβλίο της Γλώσσας και παρατήρησαν ότι στην θεματική ενότητα για το Πάσχα,
είχε διάφορες χειροτεχνίες και έτσι δεν έβλεπαν την ώρα να φτάσουμε εκεί…
Βάλαμε, λοιπόν ένα στόχο, αν μέχρι την Παρασκευή 15 Απριλίου φτάναμε στην ενότητα για το Πάσχα,
τότε την τελευταία εβδομάδα πριν το Πάσχα θα κάναμε πολλές – πολλές χειροτεχνίες.
Μαντέψτε τι έγινε:
Πετύχαμε το στόχο και επομένως θα σας παρουσιάζουμε με χαρά τις χειροτεχνίες που θα κάνουμε όλη την εβδομάδα!

Ξεκινάμε με τα λαγουδάκια του Πάσχα.

Πήραμε δύο πιατάκια, τα κόψαμε, τα χρωματίσαμε, τους βάλαμε ματάκια και μυτούλα και έτοιμα τα πασχαλινά λαγουδάκια μας!
Μερικά παιδιά τα άφησαν στο σχολείο για να στολίσουμε την τάξη μας και θα τα πάρουν πριν το Πάσχα. Οι περισσότεροι όμως δεν θέλησαν να τα αποχωριστούν ούτε γα λίγες μέρες και έτσι τα πήραν αμέσως σπίτι τους!

Γιατί όμως λέμε τα λαγουδάκια πασχαλινά;

Το λαγουδάκι του Πάσχα (Easter Bunny or Easter Rabbit or Easter Hare) είναι φολκλορική φιγούρα και ταυτόχρονα σύμβολο της άνοιξης σε πολλές βόρειες ευρωπαϊκές χώρες. Απεικονίζεται σαν λαγός που φορά ρούχα και κρατά πασχαλινά αυγά. Η ρίζες του βρίσκονται στην Λουθηρανή Γερμανία όπου κατά το έθιμο είχε το ρόλο του δικαστή και αξιολογούσε την συμπεριφορά των μικρών παιδιών κα την αρχή των εορτών του Πάσχα. Εκτός από τα αυγά, συχνά κρατούσε καραμέλες και έφερνε παιχνίδια στα σπίτια των μικρών παιδιών, έθιμο παρόμοιο με αυτό του Άγιου Βασίλη την πρωτοχρονιά.
πηγή: https://el.wikipedia.org/wiki/Λαγουδάκι_του_Πάσχα

2 σχόλια

• Μουργη Αγαθη στο 18 Απριλίου, 2016 στις 11:12 μμ

Πολυ ομορφα τα λαγουδακια σας! Καλο Πασχα!

1. Ευχαριστούμε πολύ! Καλό Πάσχα!