ΥΔΡΟΠΟΝΙΑ… στο σχολείο μας!

P5080195Μετά την επίσκεψή μας στο ΤΕΙ Καλαμάτας και τη γνωριμία μας με τη σύγχρονη μέθοδο καλλιέργειας την «ΥΔΡΟΠΟΝΙΑ», ήρθε η ώρα να την εφαρμόσουμε στην τάξη μας! Έτσι λοιπόν, σηκώσαμε τα μανίκια μας, πήραμε τα εργαλεία μας, επιστρατεύσαμε όλες μας τις δυνάμεις και τη δημιουργικότητά μας, και με πολύ όρεξη και διάθεση μεταμορφώσαμε μια παλιά, σκουριασμένη, μοναχική και παραμελημένη ντουλάπα σε… δεξαμενή για τα μαρουλάκια και τις «λόλες» μας! Και ιδού τα αποτελέσματα!

Ευχαριστούμε το γεωπόνο Πέτρο Σκλάβο για την πολύτιμη βοήθεια και συμβουλές του!

4 σχόλια

Μετάβαση στη φόρμα σχολίων

• Αγγελική Στ΄2 στο 21 Μαΐου, 2015 στις 3:49 μμ

Πιστεύω ότι η ιδέα της υδροπονικής καλλιέργειας στο σχολείο μας ήταν μια καταπληκτική ιδέα,γιατί έμαθα πάρα πολλά πράγματα για την υδροπονία,τα οποία δεν ήξερα.Είναι μια τέλεια εμπειρία!!!

1. Μπράβο παιδιά!!!Μάθατε τόσο πολλά γι’ αυτή τη νέα μέθοδο καλλιέργειας και φροντίσατε μάλιστα να μεταδώσετε τις γνώσεις σας και σε άλλα παιδιά!!

• Σταυρούλα ΣΤ'2 στο 21 Μαΐου, 2015 στις 4:16 μμ

‘Οντος τα αποτελέσματα ήταν θεαματικά !! Περάσαμε πολύ ωραία φτιάχνοντας την παλιά ντουλάπα σε δεξαμενή !!! 🙂

• Δήμητρα Στ΄2 στο 22 Μαΐου, 2015 στις 9:16 μμ

Μου άρεσε πάρα πολύ η μετατροπή της ντουλάπας σε δεξαμενή για τα μαρούλια και τις λόλες! Πέρασα πολύ ωραία βάζοντάς της νερό !!!!!!!!