Ο εορτασμός της επετείου της 25ης Μαρτίου 1821

alexandriamou.gr - Η διπλή γιορτή της 25ης Μαρτίου - Η ιστορία της Ελληνικής Σημαίας

Ο εορτασμός για την επέτειο της 25ης Μαρτίου θα γίνει την

Πέμπτη 24 Μαρτίου 2022, από 08:15 έως και 09:30, σε κάθε τμήμα ξεχωριστά.

Μετά το πέρας της εκδήλωσης, οι μαθητές/μαθήτριες θα αποχωρήσουν.

Παρακαλούνται οι γονείς/κηδεμόνες να βρίσκονται έγκαιρα στις εξόδους του Σχολείου για να παραλάβουν τους μαθητές και τις μαθήτριες.

Το Ολοήμερο Πρόγραμμα δε θα λειτουργήσει.

Την Παρασκευή 25  Μαρτίου οι μαθητές και οι μαθήτριες που συμμετέχουν στην παρέλαση θα πρέπει με ευθύνη των γονέων κηδεμόνων τους , να βρίσκονται στην οδό Νέδοντος , Νοτίως της Σταδίου , προς την πλευρά του παλιού Δημαρχείου, πίσω από το κατάστημα ΚΩΤΣΟΒΟΛΟΣ ,με την σωστή ενδυμασία τους το αργότερο έως τις  10:30 π.μ .

Η παρέλαση θα ξεκινήσει από την αρχή του πεζοδρομίου της Αριστομένους στις 11:00 π.μ και ο τερματισμός της θα φτάνει στο ύψος του Εργατικού Κέντρου Καλαμάτας , όπου οι γονείς ή οι κηδεμόνες θα πρέπει να παραλάβουν με δική τους ευθύνη τα παιδιά τους.

Σύμφωνα με τις οδηγίες την ώρα της παρέλασης η χρήση μάσκας δεν θα είναι υποχρεωτική για τους παρελαύνοντες , όμως πριν και μετά την παρέλαση θα πρέπει να φορούν τις μάσκες τους, όπου υπάρχει συγχρωτισμός .

ΕΝΔΥΜΑΣΙΑ ΜΑΘΗΤΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΕΛΑΣΗ

ΚΟΡΙΤΣΙΑ

Άσπρο πουκάμισο – Μπλε αμάνικη καζάκα – Μπλε φούστα – Μαύρο παπούτσι ή σκούρο μπλε – Στέκα για τα μαλλιά  με ρίγες μπλε και άσπρες – μπλε μαντήλι δεμένο στο λαιμό – καλσόν στο χρώμα του δέρματος .

ΑΓΟΡΙΑ

Άσπρο πουκάμισο – Μπλε αμάνικη καζάκα – Μπλε παντελόνι μακρύ – μπλε γραβάτα – μαύρο παπούτσι ή σκούρο μπλε.