Τρίποντα στα σχολεία

Την Δευτέρα 1 Νοεμβρίου 2021 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας για άλλη μία χρονιά  το εκπαιδευτικό πρόγραμμα της Ελληνικής Ομοσπονδίας Καλαθοσφαίρισης «Τρίποντα στα Σχολεία». Σκοπός του προγράμματος είναι η μύηση των αγοριών και κοριτσιών 8-12 ετών στο άθλημα της καλαθοσφαίρισης καθώς και η προώθηση των αρχών του ευ αγωνίζεσθαι, της ευγενούς άμιλλας, της αλληλεγγύης, του σεβασμού και του fair-play. Στην Κεντρική Ομάδα Τεχνικών του αθλήματος που επισκέφθηκε το σχολείο μας συμμετείχαν ο κ. Χαρμπαλής Θωμάς, Ομοσπονδιακός Προπονητής, καθηγητής Φυσικής Αγωγής και Συντονιστής του Προγράμματος, η Ομοσπονδιακή Προπονήτρια και πρώην παίκτρια του Παναθηναϊκού , του Σπόρτιγκ, του Αθηναϊκού όταν πήρε το ευρωπαϊκό κύπελλο, της εθνικής ομάδας Δήμητρα Καλέντζου .Τους βοήθησαν οι προπονητές της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ : Σπύρος Ψυχογιός , Νίκος Αλειφέρης. Το παρόν έδωσαν ο πρώην και ο νυν Πρόεδρος της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ Γιάννης Κουτραφούρης  και Σταύρος Κουκάκης καθώς και ο Διευθυντής της Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης Μεσσηνίας Νικόλαος Πεφάνης.  Το πρόγραμμα περιελάμβανε ελεύθερο παιχνίδι μπάσκετ (3Χ3), ψυχοκινητικά παιχνίδια και αθλητικές πρακτικές δραστηριότητες εξοικείωσης με το παιχνίδι του μπάσκετ (ντρίπλα, πάσα, σουτ, άμυνα, ριμπάουντ).

Στη δράση αυτή για τη φετινή χρονιά συμμετείχαν οι μαθητές της Γ’ και Δ’ Δημοτικού ,οι οποίοι μυήθηκαν στα μυστικά του αθλήματος της καλαθοσφαίρισης από τους έμπειρους προπονητές . Τα παιδιά ενθουσιάστηκαν , διασκέδασαν και απόλαυσαν την ωραία προπόνηση στο γήπεδο του σχολείου μας. Επιπλέον βρήκαν την ευκαιρία να μάθουν τα μυστικά του μπάσκετ που τόσο τους αρέσει, ενός ομαδικού αθλήματος που βοηθάει στην  ολοκληρωμένη ανάπτυξη του μυοσκελετικού συστήματος καθώς και ενισχύει τη συνεργασία και τη στρατηγική σκέψη.  Για τη συμμετοχή τους έλαβαν ένα αναμνηστικό μπλουζάκι με το λογότυπο του προγράμματος που θα τους θυμίζει αυτή την ενδιαφέρουσα δράση του σχολείου μας.