Βιωματικό πρόγραμμα για τη μετάβαση από το δημοτικό στο γυμνάσιο

Σήμερα οι μαθητές της ΣΤ’ τάξης είχαν μια ενδιαφέρουσα συνάντηση  στην τάξη τους. Η  κα Φωτεινή Βλαχοπουλιώτη υπεύθυνη του ΚΕΠΕΠΨΥ  Μεσσηνίας τους επισκέφτηκε με σκοπό την πραγματοποίηση ενός βιωματικού εργαστηρίου για την ομαλή μετάβασή τους από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο, αφού η σχολική χρονιά τελειώνει κι ένας κύκλος σχολικής διαδρομής ολοκληρώνεται για τους μαθητές της ΣΤ΄ τάξης. Η εποικοδομητική αυτή συνάντηση  βοήθησε τα παιδιά  να εκφράσουν τα συναισθήματά τους γι’ αυτή τη μετάβαση στη ζωή τους , να αντιμετωπιστούν οι πιθανές ανησυχίες τους, οι φοβίες και το άγχος τους αλλά και να προετοιμαστούν  για την αλλαγή  χώρου, τρόπου και συνθηκών εκπαίδευσης στη νέα φάση της φοίτησής τους στη Β/θμια Εκπαίδευση.

Ευχόμαστε  σε όλα τα παιδιά  να κρατήσουν μέσα στην καρδιά τους τις ευχάριστες αναμνήσεις του δημοτικού. Η  σκέψη μας και η αγάπη μας θα σας συντροφεύει  . Να έχετε καλή πρόοδο και  καλή συνέχεια στο ταξίδι της γνώσης.