Πες μου τι φοράς να σου πω ποιος είσαι!!!

Το Μουσείο ελληνικών ενδυμασιών Βικτωρία.Γ. Καρέλια επισκέφτηκε η Στ’ τάξη του σχολείου μας την Τετάρτη 19 Φλεβάρη. Ο συγκεκριμένος εκθεσιακός χώρος μας εντυπωσίασε από την πρώτη στιγμή που φτάσαμε στην είσοδο του μουσείου που πράγματι αποτελεί ένα στολίδι για την πόλη μας.Αφού ξεναγηθήκαμε στα τρία επίπεδα του μουσείου πραγματοποιήσαμε ένα υπέροχο ταξίδι στην ελληνική μας παράδοση παρατηρώντας τις ελληνικές ενδυμασίες κυρίως από τον 16 αιώνα και μετά και υλοποιώντας το εκπαιδευτικό πρόγραμμα “Πες μου τι φοράς να σου πω ποιος είσαι”.Η δημιουργική επαφή με την εντυπωσιακότατη  συλλογή από όλες τις γωνιές της Ελλάδας έδωσε την ευκαιρία στους μαθητές μας να ψυχαγωγηθούν, να διευρύνουν τις γνώσεις τους και να αγαπήσουν την ελληνική μας παράδοση . Χωρισμένοι σε ομάδες αντιλήφθηκαν μέσα από ένα ταξίδι εξερεύνησης το ρόλο του κλίματος στην καθημερινή ζωή των ανθρώπων στο παρόν και στο παρελθόν , καθώς και τη διαφοροποίηση της ενδυμασίας ανάλογα με τις ασχολίες των ανθρώπων και τις κοινωνικές περιστάσεις.

Στη συνέχεια ακολούθησε προσκύνημα στην Μητρόπολη της πόλης μας την Υπαπαντή του Κυρίου και χαλαρή βόλτα στο Ιστορικό κέντρο της πόλης μας απολαμβάνοντας την ηλιόλουστη μέρα του Φλεβάρη.