Mουσείο Καρέλια- Στρατιωτικό μουσείο

Σήμερα οι μαθητές της Δ΄τάξης του σχολείου μας με την κ. Σταμούλη και την κ. Γιαλαμά, επισκέφτηκαν την έκθεση ελληνικών ενδυμασιών της  «Βικτώρια Γ. Καρέλια» πραγματοποιώντας ένα γοητευτικό ταξίδι στην ιστορία, τον πολιτισμό, την αισθητική και την τέχνη .Η προβολή της ελληνικής παράδοσης μέσα από ενδυματολογικά σύνολα αλλά και κοσμήματα τράβηξε το ενδιαφέρον των μαθητών .Η συμμετοχή τους στο πρόγραμμα «πες μου τι φοράς… να σου πω ποιος είσαι» τα βοήθησε να μάθουν περισσότερα για τις τοπικές φορεσιές της Ελλάδας και για τους ανθρώπους που τις φορούσαν.

Ακολούθησε μια μικρή ανάπαυλα για το δεκατιανό μας  και λίγο παιχνίδι στο παρκάκι δίπλα στο στρατιωτικό μουσείο.

Στη συνέχεια επισκεφτήκαμε το Στρατιωτικό μουσείο της πόλης μας και παρατηρήσαμε τα πλούσια ιστορικά κειμήλια που φιλοξενεί καθώς και τα άρματα μάχης, τα πυροβόλα, το τεθωρακισμένο όχημα αλλά και το αεροσκάφος f-5.Ευχαριστούμε θερμά τους υπεύθυνους για την αναλυτικότατη  ξενάγηση στο χώρο.

Τελειώσαμε την επίσκεψή μας με το προσκύνημα στον Ιερό Ναό της  Παναγίας της Υπαπαντής  του Σωτήρος , που σε λίγες μέρες εορτάζει.

Περάσαμε θαυμάσια!!