Παγκόσμια ημέρα Ατόμων με Αναπηρία

Την Τρίτη, 3 Δεκεμβρίου, με αφορμή την παγκόσμια ημέρα ατόμων με αναπηρία, με τους μαθητές της Δ τάξης, ανατρέξαμε στο ποίημα του σχολικού  βιβλίου της Γ’ τάξης «Η Αργυρώ γελάει» και η κ. Νικολέττα Σταμούλη μας αφηγήθηκε το παραμύθι ” Η Αργυρώ γελάει”  Κάνοντας συζήτηση μοιραστήκαμε σκέψεις, απόψεις και συναισθήματα . Ξεφυλλίζοντας  τις σελίδες του είδαμε την Αργυρώ, ένα παιδί σαν όλα τ’ άλλα , να κλαίει, να γελάει, να κάνει κούνια , να ζωγραφίζει, να θυμώνει, να φοβάται, να θέλει παραμύθια, να κολυμπάει… Και μόνο βλέποντας την τελευταία εικόνα καταλαβάμε ότι είναι παιδί με ειδικές ανάγκες, όταν την βλέπουμε να κάθεται σε αναπηρικό καροτσάκι.
Τα παιδιά σκέφτηκαν…
Η Αργυρώ είναι ένα παιδί σαν εμάς!!!
Τίποτα δεν μας εμποδίζει να την κάνουμε παρέα!!!

Στη συνέχεια εκφραστήκαμε εικαστικά ζωγραφίζοντας εικόνες από το παραμύθι.

Γράψαμε και ανακοινώσαμε στην τάξη κανόνες καθημερινής συμπεριφοράς για τα άτομα με ειδικές ανάγκες.

Παρατηρήσαμε κάρτες ζωγραφισμένες από άτομα χωρίς άνω άκρα, και προσπαθήσαμε να ζωγραφίσουμε και εμείς κατανοώντας στη πράξη τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν.

Παρακολουθήσαμε ταινίες μικρού μήκους μαζί με την ΣΤ’ τάξη,  και αγγίξαμε μια σελίδα γραμμένη με τη γραφή των τυφλών, γραφή μπραιγ που έφερε στην τάξη η κ. Νικολέττα Καλυβά.

Τέλος τραγουδήσαμε όλοι μαζί το τραγούδι  “Όλοι διαφορετικοί”

Mε τις δράση μας αυτές πιστεύουμε ότι ευαισθητοποιήσαμε τα παιδιά ώστε να σέβονται την διαφορετικότητα.