Κάλαντα, ευχές και δώρα, για τους υπερήλικες του Γηροκομείου.

Οι μαθητές , της Ε΄ τάξης του σχολείου μας , με τις εκπαιδευτικούς τους κ. Σωτηρίου και Κλάδη, λίγες μέρες πριν τη μεγαλύτερη γιορτή της Χριστιανοσύνης, κάνοντας πράξη το νόημα αυτής της γιορτής που είναι η προσφορά , επισκέφτηκαν το Γηροκομείο της πόλης μας.Ντυμένοι Άγγελοι και Αη Βασίληδες,  δραματοποίησαν το διήγημα του Παπαδιαμάντη”τα πτερώεντα δώρα” και τους μοίρασαν δώρα και κάρτες με τις ευχές τους.  Με την επιμέλεια δε  του μουσικού μας κ. Ηλία Τζωρτζάτου, τους τραγούδησαν χριστουγεννιάτικα τραγούδια και  τους έψαλλαν τα κάλαντα, κάνοντάς τους να αισθανθούν όμορφα,βιώνοντας στιγμές αλληλεγγύης, ανθρωπιάς και ψυχικής επαφής,  σε μια ιδιαίτερα ευάλωτη κοινωνική ομάδα, τους  ανθρώπους της τρίτης ηλικίας.

ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!