Περιήγηση στις γειτονιές του Κάστρου

Μια όμορφη μέρα περάσαμε όλοι μας, δασκάλες και μαθητές των δύο τμημάτων της Ε΄τάξης του σχολείου μας, την Πέμπτη 15/11/2018. Αρχικά το πρωί κατευθυνθήκαμε στο ΚΠΕ Καλαμάτας  για να συμμετέχουμε στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα με τίτλο : “Από το Κάστρο ως την παραλία”. Εκεί μας υποδέχτηκαν οι υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί του κέντρου κος Αργυροηλιόπουλος και η κα Ραβάνη, όπου μας ξενάγησαν στο χώρο για να νιώσουμε οικεία και έπειτα παρακολουθήσαμε παρουσίαση σχετική με την ιστορία της πόλης μας από την αρχαιότητα ως σήμερα.

Στη συνέχεια επιβιβαστήκαμε στο λεωφορείο και καθ΄όλη τη διαδρομή από το ποτάμι του Νέδοντα μέχρι την εκκλησία της Υπαπαντής του Χριστού μάθαμε αρκετά σχετικά με σημαντικά κτίρια της Καλαμάτας. Φτάνοντας  εκεί και δουλεύοντας σε ομαδικές εργασίες  ξεκίνησε μια πολύ όμορφη ξενάγηση στο άνω μέρος της πόλης μας όπως στο Κάστρο,στη Μονή Καλογραιών, στον Άγιο Γεώργιο (Παλιά Μητρόπολη),σε εκκλησάκια μικρά βυζαντινά της περιοχής, στην πλατεία της Φραγκόλιμνας  και καταλήξαμε στο Ιστορικό κέντρο με την πλατεία 23ης Μαρτίου και το εκκλησάκι των Αγίων Αποστόλων. Αποκομίσαμε τόσες πληροφορίες γι’ αυτό το σημείο της πόλης μας που δεν γνωρίζαμε και απολαύσαμε με τον καλύτερο τρόπο αυτόν τον ωραίο περίπατο.