Οι πολύτιμοι φίλοι: τα δόντια μας

Την Τετάρτη 16 Μαΐου πραγματοποιήθηκε στους μαθητές της Β’ τάξης του σχολείου μας οδοντιατρική εξέταση και ενημέρωση για τη στοματική υγεία  στα πλαίσια του προγράμματος που υλοποιεί το οδοντιατρείο του Κέντρου Υγείας Μεσσηνίας.Αρχικά έγινε οδοντιατρικός έλεγχος στα παιδιά της Β’ τάξης από την υπεύθυνη οδοντίατρο κα Μούστου . Στη συνέχεια ακολούθησε ενημέρωση στους μαθητές της Β’ και Γ’ τάξης σχετικά με την υγιεινή των δοντιών,όπως τις κατάλληλες τροφές γι’ αυτά καθώς και τον σωστό τρόπο βουρτσίσματος των δοντιών  από την κα Αναστασίου επισκέπτρια Υγείας του Γ. Ν Καλαμάτας.

Τα παιδιά έδειξαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον για όσα άκουσαν κι έδωσαν υπόσχεση πως θα τα εφαρμόζουν για την καλή υγεία των δοντιών τους,  ευχαριστώντας  στο τέλος τις υπεύθυνες κυρίες του προγράμματος.