Ημερίδα : Πρόγραμμα Αγωγής Υγείας ” Youth Power “

Την Παρασκευή 19  Ιανουαρίου η Σχολική Σύμβουλος  Αδαμαντία Αγγελοπούλου της 1ης Εκπαιδευτικής περιφέρειας Μεσσηνίας διοργάνωσε την εκπαιδευτική ημερίδα με αντικείμενο την παρουσίαση του προγράμματος  Ψυχικής Υγείας ” Youth Power” την οποία παρουσίασε  ο Σχ. Σύμβουλος 49ης Περιφέρειας Αττικής Ανδρέας Ζεργιώτης . Το πρόγραμμα Youth Power αποτελεί μια ολοκληρωμένη παρέμβαση πρόληψης συμπεριφορών υψηλού κινδύνου για παιδιά που βρίσκονται στην προεφηβεία και υλοποιείται από την Ελληνική Εταιρεία Εφηβικής Ιατρικής www.youth-med.gr σε συνεργασία με την Μονάδα Εφηβικής Υγείας (Μ.Ε.Υ.) της Β΄ Παιδιατρικής Κλινικής Πανεπιστημίου Αθηνών, Νοσοκομείο Παίδων «Π. & Α. Κυριακού.Το παιδαγωγικό και επιστημονικό του πλαίσιο βασίζεται στο μοντέλο Ανάπτυξης Δεξιοτήτων Ζωής (Life Skills) και στις αρχές της Κοινωνικής και Συναισθηματικής Μάθησης (Social & Emotional Learning). Απευθύνεται σε μαθητές της Ε’ και ΣΤ’ Δημοτικού που βρίσκονται στην μεταβατική φάση της προεφηβείας.

Η συμμετοχή των εκπαιδευτικών ήταν αθρόα , και το ενδιαφέρον τους  ήταν αμείωτο καθ’ όλη τη διάρκεια  για την ημερίδα. Τα όσα ελέχθηκαν ήταν ίδιαίτερα ενδιαφέροντα και χρήσιμα για την καθημερινότητα των εκπαιδευτικών.