Αγαπητοί γονείς & κηδεμόνες,

Προκειμένου να υλοποιήσουμε την υπ’ αρ. πρωτ. 49/30-11-2017 δράση του ΔΣ του ΙΕΠ με τίτλο «Η τσάντα στο σχολείο», η σχολική τσάντα των μαθητών/τριών του Σχολείου μας θα παραμένει για ένα Σαββατοκύριακο το μήνα , στο σχολείο. Η τσάντα των μαθητών/τριών θα παραμένει την Παρασκευή, πριν το Σαββατοκύριακο που έχει αποφασιστεί από το Σύλλογο Διδασκόντων του σχολείου μας.

Η συγκεκριμένη δράση συμβάλλει σε μια γενικότερη επανεκτίμηση της σημασίας και του ρόλου των εργασιών στο σπίτι σε σχέση με τον ελεύθερο χρόνο των μαθητών και των μαθητριών.

Η δράση υλοποιείται με σεβασμό στις ανάγκες της παιδικής ηλικίας, με γνώμονα την πολύπλευρη ανάπτυξη των παιδιών της σχολικής  ηλικίας( συναισθηματική, κοινωνική και ψυχοκινητική) και με σκοπό να υποστηρίξει ουσιαστικά τον μειωμένο χρόνο δημιουργικής επαφής και επικοινωνίας γονέων- παιδιών.

Τέλος, σας ενημερώνουμε ότι σύμφωνα με το αριθμ. 12/23-01 -2018 Πρακτικό του Συλλόγου Διδασκόντων του σχολείου μας αποφασίστηκε οι μαθητές/τριες να αφήνουν τις τσάντες τους στο σχολείο τις παρακάτω ημερομηνίες:26/01/2018,  16/02/2018,  22/03/2018,  27/04/2018  και  25/05/2018

Σας ευχαριστούμε

Ο  ΣΥΛΛΟΓΟΣ  ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΩΝ