Αγιασμός στο σχολείο μας!

20160912_082524

Ξεκινήσαμε!!!
Το πρώτο κουδούνι χτύπησε και οι μαθητές του 8ου Δημ. Σχ. Καλαμάτας ξεκινούν μια νέα σχολική χρονιά με πολλά όνειρα.
Σήμερα πρώτη μέρα των μαθημάτων έγινε ο καθιερωμένος Αγιασμός.
Τον Αγιασμό τέλεσε ο ιερέας της ενορίας μας πατήρ Αθανάσιος.

Την τελετή του αγιασμού τίμησε με την παρουσία της , η σχολική σύμβουλος της 1ης εκπαιδευτικής περιφέρειας ,κ. Αγγελοπούλου Αδαμαντία, η οποία αφού καλωσόρισε την εκπαιδευτική κοινότητα και τους γονείς/κηδεμόνες στην καινούργια σχολική χρονιά που μόλις άρχισε, ευχήθηκε, αυτή να είναι δημιουργική, αποδοτική, καινοτόμα και αισιόδοξη, τονίζοντας τη χαρά του νέου ξεκινήματος και την ανάγκη να καταβάλει ο καθένας μας κάθε δυνατή προσπάθεια για να επιτευχθεί ο κοινός μας στόχος, που είναι η παροχή εκπαίδευσης αλλά και παιδείας στους μαθητές μας.

Η κ. Διευθύντρια στη συνέχεια πήρε το λόγο,  καλωσόρισε τα πρωτάκια ,που διεκδικούν και αυτά μια θέση στην κοινωνία της εκπ/σης , ενημέρωσε για τις αλλαγές στη λειτουργία του σχολείου και ευχήθηκε σε όλους μας ,

ΚΑΛΗ ΚΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΥΓΕΙΑ!!!

20160912_08254720160912_083500