Το ταχυδρομείο μας

IMG_1058

Μαθαίνουμε να αλληλογραφούμε στο μάθημα της γλώσσας μας και για να εφαρμόσουμε τα όσα μαθαίνουμε, σκεφτήκαμε να δημιουργήσουμε το ταχυδρομείο της τάξης μας. Έτσι, οι μαθητές του Β’2, θα μπορούν να στέλνουν γράμματα ο ένας στον άλλον.
Πήραμε τα πινέλα μας και ξεκινήσαμε την ζωγραφική. Σήμερα μοιράστηκαν οι πρώτοι φάκελοι και τα γραμματόσημα και αύριο θα σταλούν και τα πρώτα γράμματα. Όλοι οι μαθητές περιμένουν με αγωνία να λάβουν το πρώτο τους γράμμα.

Το ταχυδρομικό κουτάκι είναι στην θέση του, αλλά άδειο για την ώρα και περιμένει τα πρώτα γράμματα των μαθητών του Β’2. Οι μαθητές γράφουν το γράμμα τους, το βάζουν στο φακελάκι, γράφουν όνομα αποστολέα και παραλήπτη, τοποθετούν το γραμματόσημο και το ρίχνουν στο ταχυδρομικό κουτί. Στη συνέχεια ο ταχυδρόμος της τάξης μας, ανοίγει το ταχυδρομικό κουτί και μοιράζει τα γράμματα στο ταχυδρομείο. Κάθε μαθητής έχει τη δική του θήκη, όπου ο ταχυδρόμος μπορεί να του βάζει τα γράμματά του.
Πολλοί μαθητές έχουν ήδη ξεκινήσει να γράφουν τα γράμματά τους για τους συμμαθητές τους.
Για να δούμε ποιοι θα είναι οι πρώτοι τυχεροί παραλήπτες…

Δείτε στο βιντεάκι πως φτιάξαμε το ταχυδρομείο μας!