Επίσκεψη στο Σύγχρονο Μουσείο Καλαμάτας

003
Στις 2 Μαρτίου οι μαθητές της ΣΤ΄τάξης επισκέφτηκαν το Σύγχρονο Μουσείο Τεχνολογίας, επιστήμης και Καινοτομίας Καλαμάτας του κου Κανελλόπουλου.Εκεί είδαν πρωτότυπες κατασκευές βασισμένες στις αρχές της Φυσικής, της Χημείας και των Μαθηματικών κυρίως αλλά και της Περιβαλλοντικής εκπαίδευσης και άλλων πεδίων γνώσης.
004
Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να χρησιμοποιήσουν τις γνώσεις τους για να εξηγήσουν τα διάφορα πειράματα που παρακολουθούσαν και να διασκεδάσουν “παίζοντας” με τις κατασκευές, υπό την καθοδήγηση της κας Ευγενίας Κανελλοπούλου.
Η πρωτοτυπία, η επιμονή στη λεπτομέρεια των κατασκευών, η καινοτομία, η παραστατικότητα και η διαδραστικότητα των πειραμάτων ενθουσίασαν τους μαθητές μας, που χάρηκαν πραγματικά την επίσκεψή τους.
20160302_114314
Τα εύσημα φυσικά ανήκουν στον κο Κανελλόπουλο, ο οποίος είχε την απίθανη ιδέα για τη δημιουργία αυτού του καταπληκτικού μουσείου στην πόλη μας.

008
019