Η μεγαλύτερη συλλογή με ΕΠΙΘΕΤΑ

IMG_0578

Οι μαθητές του Β’2 έμαθαν τα επίθετα και αποφάσισαν να φτιάξουν την μεγαλύτερη συλλογή με επίθετα. Μετρήσαμε τον τοίχο μας και βρήκαμε ότι έχουμε 3,5 μέτρα μήκος ελεύθερο χώρο. Κόψαμε λοιπό 3,5 μέτρα χαρτί του μέτρου και ξεκινήσαμε….

Καθένας από εμάς σκεφτόταν ένα επίθετο και το ζωγράφιζε. Σκεφτήκαμε πολλά αντίθετα επίθετα, όπως για παράδειγμα:  φωτεινός – σκοτεινός και ψηλός – κοντός. Σκεφτήκαμε και μερικά συνώνυμα, όπως άσπρος – λευκός. Οι μαθητές δούλεψαν σκληρά και το αποτέλεσμα τους ικανοποίησε πολύ.
Δείτε κι εσείς τη μεγαλύτερη συλλογή από επίθετα.
IMG_0588Την κρεμάσαμε στον τοίχο μας και θα μας βοηθάει να περιγράφουμε καλύτερα ό,τι χρειαστεί.
IMG_0590

Θυμάμαι! Επίθετα ονομάζουμε τις λέξεις που συνοδεύουν τα ουσιαστικά και μας δίνουν πληροφορίες γι’ αυτά.