ΑΝΤΙΟ ΣΤΟ ΠΑΛΙΟ…ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ ΣΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ

001
037

Με αισιοδοξία και ανυπομονησία -μαζί με κάποια μικρή θλίψη, είν΄ αλήθεια- αφήσαμε το παλιό μας κτίριο για να μεταστεγαστούμε στο καινούριο 8ο Δημοτικό Σχολείο Καλαμάτας, το στολίδι της γειτονιάς μας αλλά και της πόλης μας!
Όσοι όμως "περάσαμε" από το παλιό κτίριο, θα θυμόμαστε για πάντα τις στιγμές που μοιραστήκαμε, τα γέλια, τις χαρές, τα πάρα πολλά προβλήματα που έπρεπε να αντιμετωπίσουμε… γιατί ήταν το μικρό μας σχολείο με τον κήπο του και τις πορτοκαλιές του, την άπλα του και την αμεσότητά του σ΄όλες τις τάξεις των μαθητών που πέρασαν από εδώ!Και ήταν πολλές μέσα σ΄όλα αυτά τα 29 περίπου χρόνια…
Αντίο παλιό μας σχολείο!Η αισιοδοξία, η χαρά, η εργατικότητα και η σκληρή προσπάθεια που μας χαρακτήριζαν στις παλιές αίθουσες θα μας ακολουθήσουν και στις νέες !
009