Επίλυση συγκρούσεων –Διαχείριση θυμού

images

Σήμερα Πέμπτη 7 ΜαΪου, ολοκληρώθηκε το πρόγραμμα στο οποίο συμμετείχαν οι μαθητές του Ε2 τμήματος, που υλοποίησε το ΚΕ. Π.Ε.Π.Ψ.Υ με την κ. Φωτεινή Βλαχοπουλιώτη, επιστημονική υπεύθυνη του κέντρου, διάρκειας 3 συναντήσεων που έγινε το Μάιο (23-7) 2.
Οι μαθητές στη πρώτη συνάντηση καλωσόρισαν την κ. Φωτεινή μ’ ένα τραγούδι, δηλώνοντας μ’ αυτόν τον τρόπο τα όσα θετικά αποκόμισαν από παλιότερο πρόγραμμά της.
Έχοντας ενεργό ρόλο και συμμετέχοντες σε βιωματικές δράσεις, συζήτησαν και επεξεργάστηκαν πάντα καθισμένοι σε «κύκλο» θέματα σχετικά με την επίλυση των συγκρούσεων  και τη διαχείριση του θυμού. Εκφράσαμε σκέψεις, ακούσαμε απόψεις, μιλήσαμε για την παθητική και επιθετική συμπεριφορά και το σημαντικότερο μιλήσαμε για τα θετικά πράγματα που κάνουμε και υποσχεθήκαμε ότι:
Θα συνεχίσουμε το ταξίδι μας ενωμένοι και με χαμόγελα!
Σας ευχαριστούμε κ. Φωτεινή για ότι κάνατε για μας!!!
Σας αγαπάμε!!!