Η Ευρώπη στην τάξη μας – Γερμανία (η συνέχεια…)

germania1

Πριν από αρκετό καιρό είχαμε επικοινωνήσει μέσω Skype με τους μαθητές του σχολείου: «Realschule am Mauracher Berg» της Denzlingen. Αν θέλετε να δείτε τι ακριβώς είχε συμβεί τότε, πατήστε εδώ. Στο τέλος εκείνης της συνάντησης λοιπόν είχαμε ανανεώσει το ραντεβού μας έχοντας συμφωνήσει να ανταλλάξουμε παρουσιάσεις ώστε να συγκρίνουμε τη διοικητική οργάνωση των δύο χωρών.

Λίγο πριν το Πάσχα λάβαμε την παρουσίαση από τους γερμανούς μαθητές και ένα βίντεο στο οποίο μας την παρουσιάζουν. Οι μαθητές της ΣΤ’ τάξης είδαν το βίντεο και έμαθαν για τα ομοσπονδιακά κράτη της Γερμανίας. Δείτε παρακάτω κι εσείς την παρουσίαση που μας έστειλαν. Όταν ανοίξουν τα σχολεία θα ετοιμάσουμε τη δική μας παρουσίαση για να τους την στείλουμε.

1 σχόλιο

• Δήμητρα Στ΄2 στο 19 Απριλίου, 2015 στις 7:43 μμ

Ανυπομονώ να κάνουμε κι εμείς τη δική μας παρουσίαση για την Ελλάδα!!!!! Πιστεύω ότι θα περάσουμε καταπληκτικά!!!!