Παγκόσμια Μέρα Αυτισμού

P4020146
Με αφορμή την Παγκόσμια Μέρα ευαισθητοποίησης για τον Αυτισμό, ενημερώθηκε η μαθητική κοινότητα του Σχολείου μας ,από τους εκπ/κους της Δ τάξης, με διάλογο και προβολή βίντεο, καθότι δεν είναι απειλή αλλά μια πραγματικότητα στην κοινωνία μας, που μπορεί με την πρόωρη παρέμβαση και τον απαραίτητο σεβασμό στην σύνθετη προσωπικότητα του ατόμου ,να μπορέσει με αργά βήματα και επιμονή ν’ αναδείξει όλο το δυναμικό του.
Συμμετείχε στην ΄΄ΜΠΛΕ ΚΑΜΠΑΝΙΑ΄΄ που οργανώθηκε στην πόλη μας ,οι μαθητές ήρθαν στο σχολείο φορώντας κάτι μπλε και μ’ αυτό τον τρόπο έδωσαν το παρόν στην ενημέρωση ,
που αφορούσε και το σεβασμό της προσωπικότητας και της μοναδικότητας του παιδιού αλλά και τη φροντίδα αυτών των παιδιών.
Το μήνυμά μας είναι να είμαστε κοντά σ’ αυτά τα παιδιά και να πολεμήσουμε τους μύθους και τις προκαταλήψεις που στιγματίζουν τα άτομα αυτά.
Τόσο ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΙ, τόσο Δικοί μας!!!