Κατά του ρατσισμού

images

Στα πλαίσια της ημέρας για το ρατσισμό και τη διαφορετικότητα, το σχολείο μας οργάνωσε τις ακόλουθες σχετικές δραστηριότητες, με σκοπό την ενημέρωση και ευαισθητοποίηση των μαθητών, προκειμένου να είναι σε εγρήγορση και να τους προετοιμάσει κατάλληλα, έτσι ώστε να μπορούν να διαχειριστούν τη διαφορετικότητα.
Αρχικά προβλήθηκαν βίντεο με αντιρατσιστικό περιεχόμενο , τα οποία σχολιάστηκαν με σκοπό την προώθηση των αξιών της Ειρήνης, της Διαλλακτικότητας, της Αλληλεγγύης, στέλνοντας ένα ισχυρό μήνυμα κατά της βίας και του ρατσισμού.
Οι μαθητές τραγούδησαν για την αγάπη και είπαν το Σ’ ΑΓΑΠΩ σε πολλές γλώσσες, επίσης κατασκεύασαν αφίσα, εκφράστηκαν εικαστικά , έγραψαν συνθήματα με χαρακτηριστικό το <<κόκκινη κάρτα στο ρατσισμό>>.
Σύνθημά μας:
Εγώ κι εσύ μαζί, για ένα κόσμο ειρηνικό, χωρίς βία και ρατσισμό!!!

GetAttachment.aspxbia3bia5bia2