Η Ευρώπη στην τάξη μας – Γερμανία

Πριν από λίγο καιρό ήρθε και η σειρά της Γερμανίας να “επισκεφτεί” την τάξη μας. Οι μαθητές της έκτης τάξης είχαν την ευκαιρία να γνωριστούν με τους μαθητές του σχολείου: “Realschule am Mauracher Berg” της Denzlingen.

Οι μαθητές του γερμανικού σχολείου μας καλημέρισαν με ένα όμορφο αγγλικό τραγούδι. Στη συνέχεια, είχαμε την ευκαιρία να παρουσιάσουμε τον εαυτό μας, αλλά και να γνωρίσουμε τους γερμανούς μαθητές. Ακολούθησε ένα παιχνίδι. Κάθε φορά ένα σχολείο έκρυβε ένα κτίριο της πόλης του και το άλλο σχολείο προσπαθούσε να μαντέψει ποιο κτίριο ήταν κρυμμένο, κάνοντας ερωτήσεις. Παρακάτω μπορείτε να δείτε μερικά από τα κτίρια που κρύψαμε εμείς. Τα γνωρίζετε;

Τέλος, αποχαιρετίσαμε τους καινούριους μας φίλους και ανανεώσαμε το ραντεβού μας, για να συγκρίνουμε την διοικητική οργάνωση της μίας χώρας και της άλλης. Στο βίντεο που ακολουθεί, μπορείτε να δείτε μερικά αποσπάσματα από τη συνάντηση αυτή.