Εκδηλώσεις κατά της ενδοσχολικής βίας

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

Την Παρασκευή, 6 Μαρτίου και στο πλαίσιο της πανελλήνιας ημέρας κατά της ΒΙΑΣ στα σχολεία, ο σύλλογος διδασκόντων σε συνεργασία με τους μαθητές του 8ου Δημ. Σχ. Καλαμάτας, θέλοντας να τονίσουν την σπουδαιότητα της μέρας και να περάσουν το μήνυμα <<όχι στη βία>> αφιέρωσαν χρόνο για δημιουργική απασχόληση με το συγκεκριμένο θέμα.
Οι μαθητές ενημερώθηκαν από τους δασκάλους τους , παρακολούθησαν βίντεο, διάβασαν ιστορίες και εκφράστηκαν εικαστικά υπό τους ήχους του τραγουδιού <<τα παιδιά ζωγραφίζουν στον τοίχο>>.
Ειδικότερα, οι μαθητές της Α ’τάξης με τις υπεύθυνες εκπ/κους τους ,μοίρασαν σε όλες τις τάξεις <<τα μπαλόνια της φιλίας>> με το σχετικό μήνυμα γραμμένο επάνω και μας τραγούδησαν το τραγούδι <<αν όλα τα παιδιά της γης>>.
Οι μαθητές του ΣΤ1 τμήματος κατασκεύασαν κόμικς με το δικό τους χαρακτηριστικό τρόπο και έγραψαν σε πανό την ακροστιχίδα :ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΕΝΔΟΣΧΟΛΙΚΗ ΒΙΑ .
Και οι μαθητές του Ε2 συμμετείχαν με ένα τραγούδι που έγραψαν οι ίδιοι και έστειλαν το δικό τους μήνυμα κατά της βίας.
Το σύνθημά μας:
Δύναμη έχει αυτός που αγαπά και συγχωράει,
Και όχι αυτός που μπορεί σε έναν καυγά να νικάει
Αυτό δεν μετράει.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

Συμφωνούμε όλοι πως: Η ζωή είναι ωραία δίχως βία παιδιά!!!!!!

3 σχόλια

• Δήμητρα Στ΄2 στο 6 Μαρτίου, 2015 στις 10:14 μμ

Είναι πολύ ωραίες όλες οι εργασίες .

• ΑΝΔΡΕΑΣ στο 8 Μαρτίου, 2015 στις 1:09 μμ

Μας άρεσαν πολύ τα μπαλόνια!!!!

• giota στο 27 Μαρτίου, 2015 στις 1:02 μμ

μ΄αρέσει πολύ