Τα μασκαρέματα του Ε2

DSC_2452
Συνηθίζεται, την τελευταία Κυριακή της Αποκριάς, την Τυρινή όπως ονομάζεται αλλά και κατά τη διάρκεια όλης της εβδομάδας να συναντά κανείς μεταμφιεσμένους που να χορεύουν, ν’ αστειεύονται και να σατιρίζουν.
Οι μαθητές του Ε2,κινούμενοι στο πνεύμα της Αποκριάς και των εθίμων της, σχεδίασαν μάσκες σε εφημερίδες, βάφτηκαν με μπογιές, έβαλαν στο κεφάλι τους περούκες, καπέλα γυαλιά, κορδέλες, φόρεσαν μάσκες, με άλλα λόγια μεταμφιέστηκαν, σκορπίζοντας άφθονο κέφι και κάνοντας ιδιαίτερη αίσθηση στους μικρούς μαθητές, πιάνοντας δε το χορό στην αυλή του σχολείου σκόρπισαν χαρά.
Ένα έθιμο που κρατά χρόνια και κορυφώνεται την Καθαρή Δευτέρα.

DSC_2456

DSC_2468
Καλά μασκαρέματα παιδιά!!!

1 σχόλιο