Συνάντηση εργασίας του 8ου Δ.Σ Καλαμάτας με το 3ο Γυμνάσιο Καλαμάτας

synedriasiΣυνάντηση εργασίας με συμμετέχοντες τους εκπαιδευτικούς του 8ου Δ.Σ. Καλαμάτας και τους καθηγητές του 3ου γυμνασίου Καλαμάτας πραγματοποιήθηκε  σήμερα Τετάρτη 10 Δεκεμβρίου 2014 στα πλαίσια υλοποίησης καινοτόμου δράσης  με θέμα «Δίαυλοι επικοινωνίας μεταξύ Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης με την οπτική του ΣΕΠ και της πρόληψης της Ενδοσχολικής Βίας» στις 5:00μμ- 9μμ στην αίθουσα συλλόγου διδασκόντων του 3ου Γυμνασίου Καλαμάτας.
Σκοπός της  δράσης είναι η ομαλή μετάβαση των μαθητών από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο καθώς και  η συνεπακόλουθη πρόληψη φαινομένων Ενδοσχολικής βίας που οφείλονται σε αυτή. Στη συνάντηση εργασίας συμμετείχαν 25 εκπαιδευτικοί και από τα δυο σχολεία καθώς και οι σχολικοί τους σύμβουλοι.

Από τις δυο πλευρές Δημοτικό-Γυμνάσιο ακούστηκαν  ενδιαφέρουσες  απόψεις και κατέληξαν σε χρήσιμα συμπεράσματα και καλές πρακτικές που δεσμεύτηκαν ότι θα ακολουθήσουν στα σχολεία τους.