‘’Ασφαλής Πλοήγηση στο Διαδίκτυο’’

Συμμετοχή του σχολείου μας στην Τηλεδιάσκεψη  με θέμα:

‘’Ασφαλής  Πλοήγηση στο Διαδίκτυο’’

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Την Τρίτη ,25 Νοεμβρίου ,πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας τηλεδιάσκεψη, με θέμα την ασφάλεια στο διαδίκτυο ,μέσω ζωντανής μετάδοσης  που συνδιοργάνωσε το ΥΠΑΙΘ με το  Υπουργείο Δημόσιας Τάξης.

Κατά τη διάρκεια της Τηλεδιάσκεψης ,οι μαθητές των Ε’ και ΣΤ’ τάξεων ενημερώθηκαν για σημαντικά θέματα που αφορούν την ασφαλή πλοήγηση στο διαδίκτυο ,αλλά ταυτόχρονα έπαιρναν απαντήσεις σε ερωτήσεις που έθεταν μαθητές από άλλα σχολεία που συμμετείχαν όπως:

• Πώς μπορεί κάποιος να ενεργοποιήσει την κάμερα του υπολογιστή μου χωρίς εγώ να το γνωρίζω;
  • Πως μπορούν να παραβιάσουν τον προσωπικό μου λογαριασμό οι  hackers;
  • Πόσο επικίνδυνο μπορεί να είναι ένα διαδικτυακό παιχνίδι ;
  • Αγορές στο διαδίκτυο, τί πρέπει να προσέχω;

Η ενημέρωση για το πώς μπορούμε να αξιοποιούμε τις δυνατότητες του διαδικτύου χωρίς να κινδυνεύουμε ήταν θετική, αφού όταν γνωρίζουμε τους κινδύνους και τηρούμε τους κανόνες ασφαλείας ,τότε μπορούμε  να πούμε:

ΝΑΙ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ ΑΛΛΑ ΜΕ ΠΡΟΣΟΧΗ !!!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Σκοπός :Να ευαισθητοποιηθούν και να ενημερωθούν οι μαθητές για τους κινδύνους  που κρύβει το διαδίκτυο και να μάθουν περισσότερα για τους τρόπους αντιμετώπισης των προκλήσεων του ψηφιακού κόσμου.