41η ΕΠΕΤΕΙΟΣ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ 1973

Στην ερημιά τον σταύρωσαν τον φίλο
Αυτοί σκυλιά κι αυτός αγωνιστής.
Κι ορφάνεψε το φως του ήλιου
Και της αυγής.

Και πάει, κοιμήθηκε.
Πάει, κοιμήθηκε…

ΔΕΥΤΕΡΑ, 17 ΝΟΕΜΒΡΗ 2014

Οι μαθήτριες και οι μαθητές των ΣΤ’ τμημάτων του σχολείου μας, ετοίμασαν μια μικρή επετειακή γιορτή αφιερωμένη στις νέες και τους νέους του Πολυτεχνείου 1973.  Ειδικότερα, τα παιδιά ερμήνευσαν τραγούδια μνήμης, απήγγειλαν σχετικά ποιήματα, διάβασαν ιστορικά αποσπάσματα, ενώ παράλληλα στόλισαν το σχολείο με αφίσα- πανό που σχεδίασαν τα ίδια στο μάθημα των εικαστικών με τη βοήθεια της δασκάλας υπεύθυνης του σχετικού μαθήματος (κα Σκοπετέα Τατιανή- Αρίστη). Επιπλέον, η δασκάλα του Στ1 (κα Βιολέτα Αθ. Σιδηροπούλου) πραγματοποίησε ομιλία μνήμης για την επέτειο του Πολυτεχνείου, ξεδιπλώνοντας το χρονικό των ημερών και αποσαφηνίζοντας ορισμένους όρους (λ.χ. δικτατορία, δημοκρατία), σε μια προσπάθεια σύνδεσης της νεότερης- σύγχρονης γενιάς με εκείνη του Πολυτεχνείου.
Πιο αναλυτικά, μετά την ομιλία της εκπαιδευτικού το πρόγραμμα διαμορφώθηκε ως εξής:

• Tραγούδι: ΤΟ ΣΦΑΓΕΙΟ (Το Μεσημέρι)  (Στίχοι, Μουσική: Μίκης Θεοδωράκης).
  • Ποίημα: Ελεγείο πάνω στον τάφο ενός μικρού αγωνιστή του Νικηφόρου Βρεττάκου.

Απήγγειλαν τα παιδιά του Στ2:
Ÿ  Τσατσώνης Γιώργος
Ÿ  Σκούρας Κων/νος
Ÿ  Μπλάνα Αγγελική
Ÿ  Μιχαλόπουλος Κώστας και
Ÿ  Παστρωμάς Κων/νος

• Ποίημα: Οι φοιτητές υποδέχονται με χειροκροτήματα τα τανκς της Κωστούλας Μητροπούλου.

Απήγγειλαν οι μαθητές του Στ2:
Ÿ  Ρούτσης Δημοσθένης
Ÿ  Χριστόπουλος Βασίλης  και
Ÿ  Μανωλόπουλος Γιώργος

• Απόσπασμα: συνέντευξης του στρατιώτη- οδηγού του τανκ που γκρέμισε την πύλη του Πολυτεχνείου (Εφημερίδα: Το ΒΗΜΑ 9/11/2003).

Διαβάζουν οι μαθητές του Στ1:
Ÿ  Γεωργάτος Νικόλας
Ÿ  Γεωργίου Ηρόδοτος

• Τραγούδι: ΑΡΝΙΕΜΑΙ. Σύνθεση: Ιάκωβος Καμπανέλλης, Μουσική: Μίκης Θεοδωράκης.
  • Ποίημα: Αν θέλεις να λέγεσαι άνθρωπος του Τάσου Λειβαδίτη.

Απήγγειλαν οι μαθήτριες και οι μαθητές του Στ1:
Ÿ  Δασκαλογιαννάκη Σαββίνα
Ÿ  Γκούζου Χριστιάννα
Ÿ  Λέκκα Δέσποινα
Ÿ  Δημητρακοπούλου Σεβαστιάνα
Ÿ  Κοκώνης Χριστόφορος
Ÿ  Μανούσος Βασίλης
Ÿ  Γκότση Μαριαλένα
Ÿ  Γεωργιόπουλος Χάρης
Ÿ  Φέστα Αγγελική.

• Δρώμενο: Η Διαδήλωση του Τζήκα Ιωάννη.

Παρουσίασαν τα παιδιά των Στ τμημάτων:
Ÿ  Φράγκος Χρήστος
Ÿ  Κουνής Γιάννης
Ÿ  Παπαευγενίου Σταυρούλα
Ÿ  Κουλιέρη Δέσποινα
Ÿ  Μενούνου Δήμητρα
Ÿ  Φέστα Αγγελική
Ÿ  Τσίχλη Ευγενία
Ÿ  Κομίνι Παολίν
Ÿ  Μπάρκα Βασιλική
Ÿ  Βυθούλκα Γεωργία

• Τραγούδι: ΛΕΒΕΝΤΗΣ σε Στίχους: Νότη Περγιάλη & Μουσική: Μίκη Θεοδωράκη.

Η γιορτή συνεχίστηκε στην αίθουσα του Στ1, όπου φιλοξενήθηκαν τα παιδιά της Ε’, της Δ’ και της Γ’ τάξης, με λεπτομερή παρουσιάση του χρονικού του Πολυτεχνείου από τα παιδιά και των δύο τμημάτων της ΣΤ τάξης. Παράλληλα με την αφήγηση του χρονικού προβλήθηκαν σχετικά βίντεο αλλά και φωτογραφικά ντοκουμέντα των ημερών της εξέγερσης. Το συντονισμό είχαν οι εκπαιδευτικοί των Στ τάξεων (Στ1: κα Βιολέτα Αθ. Σιδηροπούλου & Στ2: κα Βρεττού Μαρία). Τέλος, ο μαθητής του Δ1, Σκαφιδάς Αλεξάνδρος, έκλεισε τη γιορτή- μνήμης παίζοντας στο αρμόνιο το τραγούδι Ο ΔΡΟΜΟΣ σε στίχους Κωστούλας Μητροπούλου και μουσική Μάνου Λοΐζου.

Όλοι μαζί τραγουδήσαμε τον ΕΘΝΙΚΟ μας ΥΜΝΟ.