Μάρτιος 2021
« Φεβ

Ψυχολογική υποστήριξη

Τις τελευταίες ημέρες βιώνουμε την πανδημία του Covid-19, σύμφωνα με το ειδικό επιστημονικό προσωπικό το εν λόγω γεγονός είναι αιφνίδιο και η αντιμετώπιση αυτού κρίνεται ως επείγουσα. Όλοι μας βρισκόμαστε εν μέσω μιας κρίσιμης κατάστασης και καλούμαστε να διαχειριστούμε την κρίση που είναι σε εξέλιξη. Προκειμένου να ανταποκριθούμε στην ανάγκη των μαθητών , των γονέων αλλά και των εκπαιδευτικών για ενημέρωση και καθοδήγηση σε θέματα που αφορούν την διαχείριση της κρίσιμης κατάστασης δημιουργήθηκε ένας οδηγός ψυχοσυναισθηματικής υποστήριξης μαθητών, γονέων και εκπαιδευτικών αλλά και υλικό για  την εξ αποστάσεως υποστήριξή τους  με στόχο την  καλύτερη ποιότητα ζωής μέσα από την αποδοχή, την ανθρώπινη σύνδεση και επικοινωνία.

Η επόμενη μέρα ας μας βρει όλες και όλους σωματικά και ψυχικά υγιείς, με περισσότερη γνώση, σοφία και εκτίμηση για το αγαθό της ζωής και για τη δια ζώσης επικοινωνία την οποία προσωρινά στερούμαστε.
Μένουμε σπίτι, λοιπόν, μένουμε συνδεδεμένοι! Μένουμε αισιόδοξοι και δυνατοί!

ΜΑΓΓΙΩΡΟΥ ΒΑΣΙΛΙΚΗ, Σχολική Ψυχολόγος, ΠΕ23

• Η σελίδα θα ενημερώνεται.
  1. Οδηγός ψυχοσυναισθηματικής υποστήριξης παιδιών (24-03-2020)

2. «Μαζί στο σπίτι μας». Δραστηριότητες δημιουργικής έκφρασης και ενίσχυσης
των δεξιοτήτων σε βασικούς τομείς ανάπτυξης των παιδιών. Για γονείς και
ενήλικες που φροντίζουν παιδιά (2020). Αθήνα: Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών
Σπουδών Σχολικής Ψυχολογίας & Εργαστήριο Σχολικής Ψυχολογίας, Τμήμα
Ψυχολογίας, ΕΚΠΑ.

3. Στον ιστότοπο του Κοινοτικού Κέντρου Ψυχικής Υγείας Παιδιών και Εφήβων στη σελίδα «Covid-19 Υλικό για γονείς» έχει αναρτηθεί Οδηγός για Γονείς «Πώς να μιλήσουμε στα παιδιά μας για την πανδημία από τον κορωνοϊό και να αντιμετωπίσουμε μαζί την κρίση», ο οποίος περιέχει συμβουλές για την καλύτερη δυνατή αντιμετώπιση της υγειονομικής κρίσης εξαιτίας της πανδημίας του κορωνοϊού».