Προκήρυξη Αγώνων ΑθλοΠΑΙΔΕΙΑΣ Κλασικού Αθλητισμού Δημοτικών Σχολείων των Δημοτικών Ενοτήτων Παλλήνης, Γέρακα, Ανθούσας, Σπάτων, Πικερμίου και Γλυκών Νερών σχολικού έτους 2018-2019

Οι αγώνες θα έχουν στόχο την προαγωγή του πνεύματος της ευγενούς άμιλλας και της ψυχαγωγίας μέσα από τη συμμετοχή και όχι τη νίκη.

Τόπος διεξαγωγής:

Γήπεδο Στίβου Παλλήνης (Λεωφόρος Μαραθώνος 7 και Λεωφόρος Ανθούσας)
Ημερομηνία και ώρα διεξαγωγής των αγώνων:
Πέμπτη 30 Μαΐου 2019, κατά τις ώρες 9:00 έως 13:00 και σύμφωνα με το πρόγραμμα
των αγώνων.

Δικαίωμα συμμετοχής:
1. Δικαίωμα συμμετοχής έχουν 2 μαθητές και 2 μαθήτριες από κάθε σχολείο σε κάθε
αγώνισμα.
2. Κάθε μαθητής-τρια έχει δικαίωμα να αγωνιστεί μόνο σε ένα αγώνισμα.
3. Στους αγώνες μετέχουν οι μαθητές-τριες που φοιτούν στις Δ΄, Ε΄ και ΣΤ΄ τάξεις του
Δημοτικού σχολείου χωρίς να λαμβάνεται υπ’ όψιν το έτος γέννησης.

Δικαιολογητικά συμμετοχής στους αγώνες:
1. Στους αγώνες συμμετέχουν μόνο οι μαθητές-τριες που έχουν προσκομίσει στο σχολείο τους
έγκυρο Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (Α.Δ.Υ.Μ.), όπου στο σημείο «ΓΝΩΜΑΤΕΥΣΗ ΓΙΑ
ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΤΗΣ ΦΥΣΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ, ΣΕ ΑΘΛΗΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ
ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ» έχει επιλεγεί από τον υπογράφοντα ιατρό το πεδίο
«Συμμετοχή χωρίς περιορισμούς»

2.Η Υπεύθυνη δήλωση γονέα- κηδεμόνα που κατατίθεται στο σχολείο φοίτησης δεν χρειάζεται να προσκομιστεί την ημέρα των αγώνων, με την προϋπόθεση ότι ο Δ/ντής ή η Δ/ντρια του σχολείου έχει συμπληρώσει ΝΑΙ στο αντίστοιχο πεδίο της κατάστασης συμμετοχής.

Αγωνίσματα:

Δρόμοι 60μ., 150μ. και 1.000μ.
Άλμα σε μήκος
Ρίψη ακοντίου Vortex

Συνοδοί σχολικών ομάδων

Την κάθε σχολική αποστολή στα ατομικά αθλήματα συνοδεύουν εκπαιδευτικοί Φυσικής Αγωγής ή εκπαιδευτικοί που υπηρετούν στο σχολείο και ορίζονται από τον Δ/ντή ή την Δ/ντρια. Στα ατομικά αθλήματα η αναλογία είναι ένας συνοδός ανά δέκα (10) μαθητέςτριες. Σε περίπτωση μη  συμμετοχής των εκπαιδευτικών Φυσικής Αγωγής του σχολείου, ο Δ/ντής ή η Δ/ντρια μπορεί να ορίσει εκπαιδευτικό άλλης ειδικότητας. Οι συνοδοί εκπαιδευτικοί θα βρίσκονται σε διατεταγμένη υπηρεσία.

Τρόπος διεξαγωγής αγωνισμάτων

 Στους αγώνες θα ισχύσουν οι βασικοί κανονισμοί των επιμέρους αγωνισμάτων.
 Μετρήσεις ατομικών επιδόσεων δεν θα πραγματοποιηθούν σε κανένα αγώνισμα.
 Οι μαθητές-τριες, 20 λεπτά πριν την έναρξη του αγωνίσματος θα συγκεντρώνονται στο χώρο προθέρμανσης, ώστε να ετοιμαστούν για το αγώνισμά τους.
 Οι αγώνες θα διεξαχθούν σύμφωνα με το πρόγραμμα που επισυνάπτεται.
 Όλοι οι μαθητές-τριες που θα συμμετάσχουν στους αγώνες θα πάρουν αναμνηστικά διπλώματα συμμετοχής, τα οποία θα δοθούν στους συνοδούς εκπαιδευτικούς Φυσικής Αγωγής.

Ιατρική κάλυψη και Ασφάλεια

Κατά τη διάρκεια των αγώνων θα παρίσταται γιατρός που θα οριστεί από την Ο.Ε.Σ.Α.Δ.  Ανατολικής Αττικής. Επιπλέον, η Οργανωτική Επιτροπή ενημέρωσε τους αρμόδιους φορείς ώστε να υπάρξει πρόνοια για την αντιμετώπιση έκτακτων περιστατικών που χρήζουν άμεσης βοήθειας από τις πλησιέστερες στο χώρο των αγώνων ιατρικές μονάδες.

ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΗ: Όλοι οι μαθητές –τριες που θα συμμετάσχουν στους αγώνες
χρειάζεται να έχουν λάβει κατάλληλα αντηλιακά μέτρα προστασίας (νερό, καπέλο, χρήση αντηλιακού, ανοιχτόχρωμα ρούχα κλπ).

• Έχει δοθεί υπεύθυνη δήλωση γονέων σε 17 μαθητές που επιλέχθηκαν από τους γυμναστές μας και  δήλωσαν την επιθυμία για να συμμετάσχουν στα αγωνίσματα.
  • Καταληκτική ημερομηνία αποστολής συμμετοχών είναι η Τρίτη 28/5/2019
  • Η μετακίνηση θα γίνει με ευθύνη του σχολείου.

ΥΠΟΔΕΙΓΜΑ 9 ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΓΟΝΕΑ _ ΚΗΔΕΜΟΝΑ ΓΙΑ ΑΓΩΝΕΣ ΑθλοΠΑΙΔΕΙΑΣ

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ ΑθλοΠΑΙΔΕΙΑΣ ΣΤΙΒΟΥ ΔΗΜ ΣΧ ΓΗΠ ΠΑΛΛΗΝΗΣ 2018-19