Δεκέμβριος 2018
« Νοέ   Ιαν »

1. 20/01/1953: Η Ελένη Σκούρα γίνεται η πρώτη Ελληνίδα που διαβαίνει το κατώφλι της Βουλής.

21-12-2018 Εκκλησιασμός και «Χριστουγεννάτικο Χωριό»

14 Δεκεμβρίου 2018 από

• Την Παρασκευή 21 Δεκεμβρίου θα γίνει ο καθιερωμένος εκκλησιασμός στην Εκκλησία του Αγίου Ιωάννη του Θεολόγου. Οι μαθητές θα προσέλθουν κανονικά στο σχολείο στις 8:10 με την τσάντα τους.  Θα έχουν ήδη συνεννοηθεί για το περιεχόμενό της με τους εκπαιδευτικούς τουςΘα αναχωρήσουν περπατώντας από το σχολείο στις 08:50 και θα επιστρέψουν έως τις 10:00 συνοδευόμενοι από τους υπεύθυνους εκπαιδευτικούς.

• Την ίδια ημέρα το σχολείο μας θα υποδεχθεί τα Χριστούγεννα, την αγαπημένη γιορτή μικρών και μεγάλων. Οι αίθουσές μας θα πλημμυρίσουν γιορτινές μελωδίες και θα μεταμορφωθούν με ευφάνταστο, δημιουργικό και διασκεδαστικό τρόπο σε ένα υπέροχο «Χριστουγεννιάτικο Χωριό».

Μέσα από βιωματικά εργαστήρια και δραστηριότητες θα νιώσουμε τη μαγεία των Χριστουγέννων. Επιστρατεύοντας την καλή μας διάθεση, το μεράκι και τη φαντασία μας εκπαιδευτικοί και μαθητές θα ακούσουμε χριστουγεννιάτικα παραμύθια, θα τραγουδήσουμε τα κάλαντα και θα δημιουργήσουμε πρωτότυπες κατασκευές. Θα αναζητήσουμε το σκουφί του  Αϊ-Βασίλη και θα προβάλλουμε χριστουγεννιάτικες ιστορίες.

Τα θεατρικά δρώμενα των τμημάτων Β2 και Ε1 θα παρακολουθήσουν οι γονείς και κηδεμόνες των μαθητών στις 12:00.

Το πρόγραμμα στο σχολείο θα συνεχιστεί με ποικίλες ενδοσχολικές εορταστικές εκδηλώσεις, δραστηριότητες, κατασκευές, δώρα, μέσα σε ένα εορταστικό Χριστουγεννιάτικο κλίμα.

Θα σχολάσουμε κανονικά και το ολοήμερο θα λειτουργήσει όπως προβλέπεται.

Διακοπές των Χριστουγέννων  (αναλυτικά το απόσπασμα από το ΦΕΚ):

Την ίδια ημέρα όλα  τα σχολεία θα κλείσουν για τις διακοπές των Χριστουγέννων και της Πρωτοχρονιάς. Η επιστροφή στα θρανία θα γίνει μετά και τον εορτασμό των Θεοφανείων με τα μαθήματα να ξεκινούν εκ νέου την Τρίτη 8 Ιανουαρίου 2019.

Ο Σύλλογος Διδασκόντων σας εύχεται χαρούμενες γιορτές και χρόνια πολλά με υγεία και δύναμη ψυχής!