« Το Βαλς με τα παραμύθια» θέατρο για τους μαθητές της Γ’ τάξης

Την Πέμπτη 6 Δεκεμβρίου οι μαθητές της Γ τάξης θα παρακολουθήσουν, στο θέατρο Κιβωτό, Πειραιώς 115 , την θεατρική παράσταση « Το Βαλς με τα παραμύθια». Πρόκειται για μια μουσική παράσταση, σε σκηνοθεσία της Κάρμεν Ρουγγέρη, με σκοπό να γνωρίσουν τα παιδιά τον ‘ πατέρα’ του βαλς, Γιόχαν Στράους και τη μουσική του.

Τα παραμύθια που θα απολαύσουν τα παιδιά είναι: Ο βασιλιάς Κοκκινοτρίχης, η βασιλοπούλα και ο βάτραχος, ο σπόρος του αυτοκράτορα, οι μουσικοί της Βρέμης, ο Πίνκ και η Πόνκ και η χρυσή χήνα. Τα παραμύθια συνοδεύονται από τις μελωδίες και τα τραγούδια του Γιόχαν Στράους και έχουν σκοπό να αναδείξουν τις αξίες της ζωής όπως είναι η αγάπη, η εντιμότητα, η συνέπεια, η συνεργασία, η υπευθυνότητα και η καλοσύνη!!