Οι μαθητές της ΣΤ΄τάξης θα επισκεφθούν το Ευγενείδιο Ίδρυμα

Την Παρασκευή   9/11/2018, οι μαθητές της ΣΤ΄τάξης θα επισκεφθούν το Ευγενείδιο Ίδρυμα, στα πλαίσια του μαθήματος Γεωγραφίας.

Η ψηφιακή παράσταση «Ζωή στο Σύμπαν» είναι μια  συναρπαστική αναζήτηση της ζωής πέρα από την Γη. Ξεκινώντας από την προέλευση και την εξέλιξη της ζωής στον πλανήτη μας, η παράσταση εστιάζει στα ουράνια σώματα του Ηλιακού μας συστήματος που είναι πιθανότερο να φιλοξενούν μικροβιακές μορφές ζωής, καθώς και στις σημαντικότερες μεθόδους που χρησιμοποιούν οι αστρονόμοι για τον εντοπισμό και την μελέτη ενός εξωπλανήτη.

Σύμφωνα με το Ίδρυμα Ευγενίδου, το πλανητάριο είναι ένα μέσο συνθετικής μαθησιακής διαδικασίας, όπου τα παιδιά κατανοούν δύσκολες έννοιες, με τρόπο αποτελεσματικό, αλλά και διασκεδαστικό.

Ο όρος «πλανητάριο» υποδηλώνει σήμερα γενικότερα και άλλες μεθόδους για την αναπαράσταση των ουράνιων σωμάτων, ιδίως του Ηλιακού Συστήματος, όπως ένα πρόγραμμα υπολογιστή («planetarium programs») ή μηχανικό μοντέλο.