1. 19/09/1970: Κραυγάζοντας «Ζήτω η ελεύθερη Ελλάδα», ο φοιτητής Κώστας Γεωργάκης αυτοπυρπολείται στη Γένοβα της Ιταλίας, σε ένδειξη διαμαρτυρίας για το στρατιωτικό καθεστώς στην Ελλάδα.

Εφαρμογή οδηγιών Πολιτικής Προστασίας και Πολιτικής Άμυνας

14 Σεπτεμβρίου 2018 από

Με αφορμή την έναρξη του νέου σχολικού έτους προγραμματίσαμε όλες τις απαραίτητες ενέργειες που αφορούν στην υλοποίηση μέτρων στο πλαίσιο εφαρμογής οδηγιών της Πολιτικής Προστασίας και της Πολιτικής Άμυνας.

Συγκεκριμένα οι προβλεπόμενες ενέργειες του σχολείου μας είναι οι εξής:

1.  Η επικαιροποίηση του ήδη υπάρχοντος Σχεδίου Έκτακτης Ανάγκης του Σχολείου.

2. Η ενημέρωση και εκπαίδευση προσωπικού και μαθητών σε θέματα αυτοπροστασίας.

3. Πραγματοποίηση ασκήσεων ετοιμότητας τρεις (3) φορές κατά τη διάρκεια της σχολικής περιόδου.

Ενημερωθείτε ηλεκτρονικά από την αντίστοιχη σελίδα του ιστολογίου μας για τον « Εσωτερικό Κανονισμό Σχολικής Μονάδας (ΔΑΙ) και Μνημόνιο Ενεργειών για τη διαχείριση πυρκαγιών, ακραίων καιρικών φαινομένων, τεχνολογικών καταστροφών και ΧΒΡΠ περιστατικών» ενώ για τη διαχείριση του σεισμικού κινδύνου ειδικότερα σας παραπέμπουμε στο σύνδεσμο http://www.oasp.gr/userfiles/OASP SXEDIO MNHMONIOU ENERGEION 2015(2).pdf .

Διευκρινίζεται ότι ο « Εσωτερικός Κανονισμός Σχολικής Μονάδας (ΔΑΙ) και Μνημόνιο Ενεργειών »
διατηρείται επικαιροποιημένος με τις νέες ομάδες αντιμετώπισης κρίσεων στο αρχείο της Σχολικής Μονάδας.

Το παρόν αναρτήθηκε στον πίνακα ανακοινώσεων της Σχολικής Μονάδας και κοινοποιείται στο Συλλόγο Γονέων και Κηδεμόνων.