1. 20/09/490 π.χ: Έλληνες και Πέρσες συγκρούονται στο Μαραθώνα.
    Οι Πέρσες, υπό τον Δάτη και τον Αρταφέρνη έχουν 6.500 νεκρούς, ενώ οι απώλειες από την ελληνική πλευρά είναι μόλις 192, ανάμεσά τους και ο Καλλίμαχος. Η ακριβής ημερομηνία αμφισβητείται από πολλούς ιστορικούς, οι οποίοι υπολογίζουν ότι η μάχη διεξήχθη στις 13 ή 14 Αυγούστου.

Σύλλογος Γονέων

ΝΕΑ: Την Παρασκευή 23-03-2018 θα γίνει το  προγραμματισμένο 2ο Σχολικό Συμβούλιο το οποίο αποτελείται από:

1. το Σύλλογο των διδασκόντων
2. το νέο ΔΣ  του συλλόγου γονέων
3.τον εκπρόσωπο της τοπικής αυτοδιοίκησης στη σχολική επιτροπή, κ.Πρόεδρο ΠΕ δήμου Παλλήνης.

Σκοπός και θέματα του σχολικού συμβουλίου: Η μέριμνα για την ομαλή λειτουργία του σχολείου και κάλυψη αναγκών, η εξασφάλιση σωστής και επικοδομητικής επικοινωνίας μεταξύ διδασκόντων και οικογενειών των μαθητών, καθώς και οι συνθήκες υγιεινής που επικρατούν στο σχολικό περιβάλλον.
Η συνεδρίαση θα πραγματοποιηθεί στο σχολείο και εντός του εργασιακού μας ωραρίου.
Θέματα αντίθετα με την ισχύουσα νομοθεσία δεν μπορούν να αποτελέσουν αντικείμενο συζήτησης.

Ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του 8ου Δημοτικού Σχολείου Γέρακα, έχει ως κύριο γνώμονα την υποστήριξη του έργου μας και την κάλυψη αναγκών των παιδιών μας.

Γνωστοποίηση Σύνθεσης του Νέου  Δ.Σ. Συλλόγου Γονέων & Κηδεμόνων του 8ου Δημοτικού Σχολείου Γέρακα

Κατόπιν των εκλογών για την ανάδειξη των διοικητικών οργάνων του Συλλόγου που διεξήχθησαν την Κυριακή 11Φεβρουαρίου 2018 και μετά την πρώτη συνεδρίαση για συγκρότηση σε σώμα, το αποτέλεσμα που προέκυψε από τις αρχαιρεσίες είναι:

Διοικητικό Συμβούλιο

Πρόεδρος :                    Κουνέλη Άννα               (6977500660)                                               anna_karystos@yahoo.gr

Αντιπρόεδρος :            Θεοδωρακέα  Μαρία  (6932477001)                   theodorakeam@gmail.com

Ταμίας :                         Μπλέτσας Βασίλειος                                               bletsasvasileios@gmai.com

Γεν. Γραμματέας :       Φακίνου Χριστίνα                                                    chris.fakinou@gmail.com

Ειδ. Γραμματέας :        Τσέρρου Αρτεμισία                                                 atserou@yahoo.gr

Μέλος 1ο :                     Χολέβα – Νίτσου Βασιλική                                    vily412xo@yahoo.gr

Μέλος 2ο :                     Κατωπόδη Γεωργία                                                 gklefkada@gmail.com

Εξελεκτική Επιτροπή

Μπασιούκα  Σοφία

Σορόκου Σοφία

Τριχά Χριστίνα

Εκπρόσωποι στην Ένωση Συλλόγων Γονέων Δήμου Παλλήνης

Κουνέλη Άννα                 (6977500660)                                                   anna_karystos@yahoo.gr

Κατωπόδη Γεωργία       (6944600670)                                                   gklefkada@gmail.com

Στεριώτη Αδριανή          (6987123362)                                                  dana101274@yahoo.com

Τσέρρου Αρτεμισία        (6982662725)                                                  atserou@yahoo.gr

ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΕΙΣ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ

Οι τακτικές συνεδριάσεις του Διοικητικού Συμβουλίου για το υπόλοιπο σχολικό έτος ορίζονται ως εξής :

ΤΕΤΑΡΤΗ       7  ΜΑΡΤΙΟΥ 2018                      ΤΕΤΑΡΤΗ     18  ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2018

ΤΕΤΑΡΤΗ       2  ΜΑΙΟΥ 2018                               ΤΕΤΑΡΤΗ       6  ΙΟΥΝΙΟΥ 2018

Οι συνεδριάσεις θα γίνονται στο χώρο του σχολείου & ώρα 18.30 θα είναι ανοικτές στα μέλη του συλλόγου. Ξεκινάμε με κέφι και μεράκι με πολλές ιδέες και προπάντων με πολλή αγάπη στα παιδιά του σχολείου μας . Σας περιμένουμε να συζητήσουμε σκέψεις , προβληματισμούς κ.α. Σας θέλουμε όλους δίπλα μας.

το Δ.Σ. του Συλλόγου Γονέων & Κηδεμόνων.