Μάιος 2019
« Απρ

1. 21/05/1932: Παραιτείται η κυβέρνηση του Ελευθέριου Βενιζέλου.
    Πολιτικοί σχολιαστές κρίνουν το γεγονός ως φυσικό επακόλουθο της οικονομικής κρίσης που μαστίζει τη χώρα, αλλά και διαφόρων άτυχων περιστατικών, που δεν ήταν πάντα σε θέση να ελέγχει ο πρωθυπουργός.

Πρότυπο προσωπικών δεδομένων και λήψη βίντεο-φωτογραφίας

«Σχετικά με το ότι οι γονείς και οι κηδεμόνες είναι σε θέση να λαμβάνουν φωτογραφίες ή βίντεο από παραστάσεις και αν αυτές οι εικόνες παραβιάζουν την ιδιωτικότητα, παραθέτουμε ότι:

• Οι φωτογραφίες αποτελούν δεδομένα προσωπικού χαρακτήρα, σύμφωνα με τα οριζόμενα στη διάταξη του άρθρου 2 στοιχ. α΄ του ν.2472/1997, στο μέτρο που από αυτές δύνανται να προσδιοριστούν, άμεσα ή έμμεσα, τα υποκείμενα των δεδομένων. Σύμφωνα με το άρθρο 5 του ίδιου νόμου, η επεξεργασία δεδομένων προσωπικού χαρακτήρα επιτρέπεται μόνον όταν το υποκείμενο των δεδομένων έχει δώσει τη συγκατάθεσή του.

• Ένας γονέας μπορεί να φωτογραφίζει το παιδί του ή/και μερικούς φίλους του που συμμετέχουν στη σχολική παράσταση, έτσι ώστε να υπάρχει στο (ψηφιακό) άλμπουμ φωτογραφιών της οικογένειας. Εφόσον, αυτές οι εικόνες είναι για προσωπική χρήση, ο νόμος για την προστασία των δεδομένων δεν ισχύει.

• Οι γονείς και κηδεμόνες που καλούνται σε μία σχολική εκδήλωση και επιθυμούν να τη βιντεοσκοπήσουν, εφόσον αυτά τα βίντεο είναι για προσωπική χρήση επίσης, ο νόμος για την προστασία των δεδομένων δεν ισχύει.

Τα σχολεία πρέπει να γνωρίζουν ότι κάθε φωτογραφία που λαμβάνεται από ένα γονέα/κηδεμόνα, θα πρέπει να είναι για «προσωπική χρήση» και μόνο. »

Το ίδιο ισχύει και για τους εκπαιδευτικούς οι οποίοι αναρτούν στο ιστολόγιο του σχολέιου εξασφαλίζοντας την ιδιωτικότητα των εμπλεκομένων ή διαθέτουν φωτογραφικό υλικό σε οποιαδήποτε μορφή στους γονείς και κηδεμόνες μόνο για προσωπική χρήση των τελευταίων και εφ’ όσον έχει προηγηθεί η συγκατάθεσή τους.