Νοέμβριος 2018
« Οκτ

1. 15/11/1973: Οι φοιτητές κλείνονται στα Πολυτεχνεία Αθηνών και Θεσσαλονίκης και καλούν το λαό σε εξέγερση κατά της χούντας.
    Δείτε το σχετικό βίντεο

Ασφάλεια στο διαδίκτυο

Στο σχολείο μας οι μαθητές ενημερώνονται με βιωματικό τρόπο διαθεματικά από διάφορες εκπαιδευτικές πηγές και εργαλεία αλλά και μέσα από το μάθημα της πληροφορικής, σχετικά με την ασφαλή χρήση του Διαδικτύου, τους τρόπους και τις πρακτικές πρόληψης και αποφυγής των κινδύνων κατά την πλοήγηση και την αποφυγή κινδύνων εθισμού. Στόχος μας η καλλιέργεια δεξιοτήτων στους μαθητές για τον σκοπό αυτό.

ΜΙΚΡΕΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΤΑΙΝΙΕΣ:

Οφείλουμε, ως εκπαιδευτικοί ή ως γονείς, να ενημερώσουμε τα παιδιά για την ασφαλή χρήση των μέσων κοινωνικής δικτύωσης και των παιχνιδιών εικονικής πραγματικότητας. Να τα προστατεύσουμε από κινδύνους που παραβιάζουν την ιδιωτική τους ζωή.

• Πολλές χρήσιμες συμβουλές για παιδιά, εφήβους, γονείς και εκπαιδευτικούς, παρουσιάσεις, κουίζ, βίντεο και σχέδια μαθημάτων θα βρείτε στις ιστοσελίδες:

cyberkid  ,  Safer Internet 4kids  ,  Internet safety  ,  saferinternet.gr ,

pi.ac.cy/InternetSafety  ,  esafetykit  ,  eclass31