Φεβ 03

Για την ένταξη των προσφυγοπαίδων σε Δομές Υποδοχής και Εκπαίδευσης Προσφύγων

tmhmentaksisΣε ό,τι αφορά την ένταξη των προσφυγοπαίδων σε Δομές Υποδοχής και Εκπαίδευσης Προσφύγων, το ΥΠΠΕΘ ανακοινώνει για άλλη μια φορά τα εξής:

1. Στα ζητήματα υγιεινής των παιδιών, στα ζητήματα εμβολιασμών και σε ό,τι αφορά εν γένει τη δημόσια υγιεινή στα σχολεία και στα Κέντρα Φιλοξενίας, το Υπουργείο Παιδείας και το Υπουργείο Υγείας βρίσκονται σε πλήρη συνεργασία. Η ένταξη των παιδιών στα σχολεία γίνεται μετά την έγκριση των αρμοδίων υπηρεσιών του Υπουργείου Υγείας.

2. Οι χωροθετήσεις και οι επιλογές των σχολικών μονάδων έγιναν αυστηρά με βάση τα κριτήρια και τους όρους που ορίζει το ΦΕΚ 3502/τ.Β’/31-10-16.

3. Το ΥΠΠΕΘ θέλει να ευχαριστήσει θερμά τους εκπαιδευτικούς, τους γονείς, τα παιδιά και την τοπική αυτοδιοίκηση για την ήδη επιτυχή έναρξη του προγράμματος σε περισσότερα από 90 σχολεία σε όλη την ηπειρωτική Ελλάδα.

Πηγή: http://www.minedu.gov.gr/eidiseis/26679-01-02-17-gia-tin-entaksi-ton-prosfygopaidon-se-domes-ypodoxis-ekpaidefsis-prosfygon