Κλειστά και την Τρίτη 10 Ιανουαρίου τα Σχολεία του Δήμου Κορδελιού-Ευόσμου

Ο Δήμος Κορδελιού-Ευόσμου μετά από επικοινωνία με τις Διευθύνσεις Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Θεσσαλονίκης και σε συνεννόηση με τους διευθυντές όλων των βαθμίδων εκπαίδευσης του Δήμου, αποφάσισε την Τρίτη 10 Ιανουαρίου να παραμείνουν κλειστές όλες οι σχολικές μονάδες του Δήμου.

Αν και τα συστήματα θέρμανσης των σχολείων πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης έχουν τεθεί σε λειτουργία από την περασμένη Πέμπτη διασφαλίζοντας τη θέρμανση των σχολικών κτιρίων, λόγω του ισχυρού παγετού τίθεται ζήτημα για την ασφαλή πρόσβαση και παραμονή των μαθητών στις σχολικές μονάδες. Επιπλέον, λαμβάνοντας υπόψη και τα ζητήματα υγιεινής που προκύπτουν λόγω του παγωμένου δικτύου ύδρευσης, αποφασίστηκε τα Νηπιαγωγεία, Δημοτικά, Γυμνάσια και Λύκεια του δήμου Κορδελιού Ευόσμου να μη λειτουργήσουν για δεύτερη συνεχή ημέρα.